Tokom uskršnjih i prvomajskih praznika zabeležene su velike gužve na graničnim prelazima ka Hrvatskoj i Mađarskoj. Međutim, gužve na ulasku u zemlju severnih suseda nastavile su se i posle prazničnih dana.
Posle pet sati provedenih u koloni, Sputnjiku se javila Marija Dragić, koja kaže da se mađarski carinici nisu potrudili da vozače upućuju i na ulaz za vozila sa oznakama Evropske unije, koji je u vreme velikih gužvi otvoren za sva vozila.
„Vraćali smo se 5. maja, u nedelju, ista priča na izlasku iz Mađarske. Dva i po sata u kolima, opet nepregledne kolone, a otvorena su samo tri prolaza. Na pitanje zašto je tako dobila sam odgovor: ’No kolega‘. Da smo čekali na neki dan tokom sedmice, možda bih i razumela, ali nedelja, zna se da se putuje, da će biti pojačane gužve, da ljudi odlaze i vraćaju se. ’No kolega‘ nije odgovor“, kaže revoltirana Dragićeva.
Stravične gužve na graničnim prelazima sa mađarske strane lider Saveza vojvođanskih Mađara Ištvan Pastor nazvao je skandalom za koji nema objašnjenja.
On za Sputnjik kaže da situaciju čini čudnom činjenica da, ničim neizazvano, pregled automobila i kontrola pojedinih putnika traje predugo. Nije reč samo o Mađarima koji češće putuju u maticu, svi imaju problem, ističe Pastor.
„Bez obzira na to koji je povod odlaska i dolaska, kontrole se moraju obaviti. Ja ne apelujem na to da se ne radi kontrola, mora da se radi, ali ona, takođe, mora da bude mnogo, mnogo brža. Što se tiče naših vlasti, oni bi trebalo na tom pitanju da insistiraju, ali problem nije na našoj strani, ni na izlasku, ni tokom ulaska u zemlju. Problem je na mađarskoj strani, i što se tiče izlaska i što se tiče ulaska“, kaže on.
Pastor ne isključuje mogućnost da je Mađarska uvela dodatne kontrole zbog migrantske krize, ali ističe da objašnjenje da je „pao sistem“ nije prihvatljivo, kao i da ne razume činjenicu da vozači sve češće na granici moraju da urade alko-test.
Ognjen Karanović iz Centra za društvenu stabilnost iz Novog Sada kaže da ne treba zaboraviti da je ulaz u Mađarsku za sve koji dolaze sa juga ulaz u Evropsku uniju. „Moj je utisak, na osnovu izveštaja iz medija, da je ovo unutrašnje bezbednosno pitanje Mađarske, koje se ni na koji način ne odnosi na relacije između Beograda i Budimpešete“, kaže Karanović.
„Mađarska je granična zemlja zone Šengena. Ona u tom smislu mora i da se odnosi prema Šengenskom sporazumu koji, posebno u poslednje vreme, zahteva od svih zemalja u toj zoni da umanje fleksibilnost što se tiče granične, odnosno međugranične politike. Vidimo novi pritisak kada su u pitanju zemlje-članice Šengenskog sporazuma, pa i u tom smislu možemo posmatrati odnos mađarske države prema međugraničnim pitanjima. Treba istaći da se to ni na koji način ne odnosi, niti može da ima bilo kakve reperkusije na srpsko-mađarske odnose, na međudržavne odnose, koji su čvršći nego ikad“, ističe Karanović.
U Upravi granične policije Ministarstva unutrašnjih poslova, ali ni u Ministarstvu spoljnih poslova Republike Srbije, Sputnjik tokom dana nije dobio odgovor na pitanje da li je naša država tražila i dobila objašnjenje zašto građani, odnosno putnici iz Srbije, trpe na ulasku u Mađarsku.
Lider Saveza vojvođanskih Mađara kaže da se zbog problema na graničnim prelazima obratio i nadležnima u Mađarskoj.
„To permanentno radim, radio sam ranije, radiću i odsad, ali se o tim stvarima ponekad koja rečenica mora i javno reći, jer to onda ukazuje na ozbiljnost problema“, kaže Pastor za Sputnjik.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com