Pojedine članice Evropske unije (EU), nezadovoljne što predsednica Evropske komisije (EK) Ursula fon der Lajen samostalno donosi odluke i jednostranim potezima izaziva veliku nelagodu, posebno u Francuskoj i Nemačkoj, žele da je primoraju da se striktno drži svojih ovlašćenja, piše danas briselski portal Politiko.
Portal navodi da nervoza raste i među visokopozicioniranim diplomatama EU, od kojih se očekuje da na današnjem samitu šefova država ili vlada članica Unije u Briselu, razgovaraju i o nedavnim jednostranim potezima Fon der Lajen.
Ona je nedavno samostalno odlučila da EU potpiše značajan trgovinski sporazum sa južnoameričkim blokom Merkosur, što je najviše kritikovala Francuska, jedna od najmoćnijih zemalja Evrope.
„Fon der Lajen je odlukom o Merkosuru otišla dalje od bilo kog predsednika Komisije u tumačenju svog mandata“, rekao je neimenovani diplomata iz EU za Politiko.
Francuski predsednik Emanuel Makron, koji se žestoko protivio sporazumu sa Merkosurom jer strahuje da će potkopati poljoprivrednike u njegovoj zemlji i EU i izazvati gnev protiv establišmenta, ne učestvuje na samitu jer je otišao na ostrvo Majot, francusku prekomorsku teritoriju koja se oporavlja od katastrofalnog ciklona.
Nije prvi put da se Fon der Lajen bori protiv jednog od dva velika evropska centra – Berlina ili Pariza. Ove godine Brisel je uveo carine na uvoz kineskih električnih vozila, iako se to nije dopalo Berlinu koji drugačije gleda na poslovanje s Kinom.
Dok novi predsednik Evropskog saveta Antonio Košta danas prvi put vodi samit, u hodnicima se diskutuje o predsednici Evropske komisije, piše Politiko.
„Pravi razgovor (na samitu) će biti o Fon der Lajen i koliko daleko ona može da ode“, rekao je drugi neimenovani diplomata EU za Politiko.
U prvom petogodišnjem mandatu na čelu EK, Fon der Lajen je stekla reputaciju osobe koja svojevoljno donosi odluke, prekoračuje opis posla i isključuje lidere EU iz donošenja odluka o ključnim pitanjima kao što su sankcije Rusiji, navodi briselski portal.
Ona je udvostručila uticaj na Evropsku komisiju tako što je razvodnjavala moćne resore i delila ih na više ljudi, tako da konačna odluka o ključnim oblastima politike ostaje na njoj, dodaje se.
Uz to, posrnuli francusko-nemački dvojac je fokusiran na domaće probleme, što joj je omogućilo da donese odluke uprkos francuskom ili nemačkom protivljenju, piše Politiko.
„Ona postupa kao bludožer“, rekao je zvaničnik EU povodom njenih odluka o Merkosuru i električnim vozilima.
Pristalice Fon der Lajen u Briselu, poput šefa njene konzervativne Evropske narodne partije (EPP) u Evropskom parlamentu Manfreda Vebera, tvrde da je to upravo ono što bi pravi evropski lider trebalo da radi – da evropskim interesima daja primat u odnosu na interese pojedinačnih država.
Veber je rekao da u EU postoji „potreba za liderstvom“ i dodao da „u tom pogledu pozdravlja i podržava Ursulu fon der Lajen što je pokazala liderstvo povodom Merkosura“.
Ali drugi zvaničnici su ljuti – ne samo zbog tog dogovora, već i zbog načina na koji Fon der Lajen postupa, piše Politiko.
„Ona ne može da pet godina izvodi jedan korak udesno, pa jedan ulevo, pa neki u korist neke države. Ona mora da igra na kartu konsenzusa, ne da se sukobljava sa ovom ili onom državom, već da ih ubedi“, rekao je francuski poslanik Kristof Grudler.
Za druge države je previše osetljivo da otvoreno kritikuju Fon der Lajen, ali neki sve češće upozoravaju da postoje „crvene linije“ koje ne bi trebalo preći.
Na sastancima Košte sa evropskim liderima uoči njegovog stupanja na dužnost predsednika Evropskog saveta, neki su od njega tražili da ponovo „kalibrira“ ravnotežu snaga između Komisije i članica EU, rekla su dvojica diplomata EU.
Poznato je da je Fon der Lajen imala naročito težak odnos sa Koštinim prethodnikom Šarlom Mišelom, ali visoke diplomate EU su optimistične da će saradnja Fon der Lajen i doskorašnjeg portugalskog premijera biti znatno bolja.
Njih dvoje se dobro razumeju i Fon der Lajen je bila za to da Košta dođe na čelo EU. Ipak, njeno prošlonedeljno putovanje u Tursku bez Košte izazvalo je čuđenje mnogih.
„Vođstvo u Evropskom savetu je u rasulu i ona skače u tu prazninu. To kockanje je ona spremna da prihvati. Ali to je rizično. Znajući koliko su Francuzi osetljivi na Merkosur, taj njen sporazum je za njih gotovo javno poniženje“, rekao je neimenovani zvaničnik EU.
Fon der Lajen će morati da se pobrine da uz sebe zadrži ključne zemlje ako želi da uspe u drugom mandatu, navode drugi zvaničnici.
Jedan diplomata je upozorio Fon der Lajen na ključni izazov koji je čeka: dogovor 27 država članica o sedmogodišnjem budžetu EU. Očekuje se da će razgovori o sledećem Višegodišnjem finansijskom okviru EU biti bolniji nego ranije, jer Uniji nije lako da finansira i sve veće izdatke za odbranu i zelenu tranziciju.
„Potreban joj je dogovor o budžetu za njeno dugoročno nasleđe, ali toga neće biti bez podrške ključnih država članica“ koje Fon der Lajen već iritira, rekao je diplomata za Politiko.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com