Poslanik EP: Ostavke Vučevića i Đurića zakasnele, problem je ceo sistem

Poslanik Evropskog parlamenta (EP) Helmut Brandšteter (Brandstätter) izjavio je danas povodom masovnih protesta u Srbiji da su ostavke premijera Srbije i gradonačelnika Novog Sada neophodne, ali zakasnele, i da nisu problem pojedini zvaničnici, već ceo sistem.

„Ovi zvaničnici se pretvaraju u žrtvenu jagnjad, u nadi da će ublažiti tenzije i umanjiti proteste. Ali problem nisu samo pojedini zvaničnici nižeg ili srednjeg ranga, problem je sistem“, rekao je televiziji N1 Brandšteter povodom prošlonedeljnih ostavki premijera Miloša Vučevića i novosadskog gradonačelnika Milana Đurića.

Brandšteter, evroposlanik iz liberalne grupe Obnovimo Evropu i njen izvestilac za Srbiju u senci, kazao je i da nasilje koje je pokrenuto protiv demonstranata u Srbiji „nije slučajnost“.

„Najblaže rečeno, podstiče ga vlada, ako ga i ne usmerava. Izjave predsednika (Aleksandra) Vučića i automobil koji je na trotoaru pokosio mladu ženu koja je protestovala su povezane. I prebijanje mladih ljudi od nasilnika u tri ujutru kod prostorija Srpske napredne stranke postavlja mnoga pitanja“, rekao je Brandšteter.

Naveo je da „takve siledžije deluju u Rusiji, Gruziji, Belorusiji i drugim autokratskim državama“ i dodao da su oni „oruđe režima za zastrašivanje“.

Brandšteter, evroposlanik iz Austrije, rekao je da su protesti koji su izbili posle smrtonosnog pada nadstrešnice u Novom Sadu „više nego legitimni“ i opravdani, za razliku od nasilja „koje je pokrenula vlast, direktno ili podstičući druge“.

„Protesti su legitimni. Studenti i druge grupe koje protestuju širom zemlje imaju pravo da znaju šta je izazvalo tragediju i u kojoj meri su za to krivi nemar vlade i korupcija. Kada je vladavina prava napadnuta, dokazi se manipulišu i nedostaje transparentnost, razumljivo je da je društvu veoma teško da veruje zvaničnim istragama“, naveo je.

On je rekao i da je sloboda izražavanja osnovna vrednost Evropske unije (EU) i dodao da je svaka zemlja koja želi da se pridruži tom bloku 27 zemalja dužna da je poštuje.

„Srpski narod je pokazao nezamisliv otpor i građansku hrabrost. Zemlja bi trebalo da bude ponosna na njih, jer su se zauzeli za demokratsku budućnost zasnovanu na vladavini prava. Čini se da je vlast potcenila izdržljivost protesta i odbacila ih kao privremeni događaj. Sada vide da protesti ne jenjavaju i da su potrebne stvarne promene u zemlji“, kazao je Brandšteter.

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com