Predsednik Bolivije Luis Arse osudio je u petak pristalice bivšeg predsednika Eva Moralesa koje su zauzele tri kasarne Vojske, nazvavši to „krivičnim delom za apsolutnu osudu, daleko od bilo kakve legitimne društvene tvrdnje pokreta autohtonih seljaka“.
U poruci na platformi društvenih medija X, Arse je napisao da je „zauzimanje vojne kasarne zločin izdaje domovine i uvreda Ustava“.
Ranije u petak Oružane snage Bolivije su u saopštenju navele da su „neregularne naoružane grupe“ zarobile vojno osoblje i preuzele kontrolu nad vojnim jedinicama u centru zemlje, gde su policajci počeli da raščišćavaju puteve koje su pre 19 dana blokirale pristalice bivšeg predsednika Moralesa.
Oružane snage su u saopštenju pozvale odgovorne za preuzimanje da „odmah i mirnim putem“ napuste kasarne i upozorile da će se „svako ko uzme oružje protiv zemlje smatrati izdajnikom“.
Upozorenje je usledilo pošto su društvenim mrežama bilio video-snimci izjave jednog vojnog vođe za koga se veruje da je zarobljen, koje potvrđuju „mirno“ preuzimanje puka u oblasti gde se uzgaja koka u Čapareu. Nadležni nisu ni potvrdili ni demantovali da je to pripadnik Vojske.
Policija je mobilisala veliki broj vojnika i traktora da uz podršku jednog dela vojne policije raščiste puteve.
Sukob je izbio pre tri nedelje kada su bolivijski tužioci pokrenuli istragu o optužbama da je Morales 2016. godine imao dete sa 15-godišnjom devojčicom što je po zakonu poosledica silovanja. Morales je odbio da svedoči na sudu.
Otkako su kružili izveštaji o mogućem nalogu za hapšenje, bivši predsednik se skriva u regionu Čapare, u centralnoj Boliviji, gde su lojalistički uzgajivači koke bdeli da spreče njegovo hapšenje.
Prošle nedelje, 30 policajaca je povređeno, a više od 50 demonstranata je uhapšeno tokom sukoba snaga bezbednosti i Moralesovih pristalica.
Najkritičnije je u regionu za uzgoj koke Čapare, političkom bastionu i utočištu Moralesa, gde su njegovi sledbenici opkolili i pretili da će zauzeti policijske i vojne kasarne, zahtevajući odustajanje vlasti od sudskih postupaka protiv bivšeg predsednika.
Nekoliko grupa, uključujući gradonačelnika La Paza Ivana Arijasa, tražilo je od Vlade da proglasi vanredno stanje u Kočabambi, regionu koji je najteže pogođen protestima. Vlada je izbegavala da masovno šalje vojnike, a njeni protivnici kažu da ona pokazuje slabost u suočavanju sa sukobom. Uporedo je privreda u krizi, cene hrane skaču i nestašica je goriva.
Morales, bivši uzgajivač koke, zadržao je značajnu podršku među siromašnim i domorodačkim Bolivijcima uprkos svojoj ostavci 2019. tokom masovnih protesta jer je njegov reizbor bio ometen.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com