Predstavnici vlasti osudili protest ispred redakcije Informera

Predstavnici vlasti u Srbiji osudili su današnji protest studenata i građana ispred redakcije lista i televizije Informer u Beogradu, uz ocenu da je to nedopustiva vrsta pritiska, zbog čega su pozvali strukovna udruženja da „spreče napade na medije i gušenje istine“.

Predsednica Skupštine Srbije i funkcionerka vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) Ana Brnabić ocenila je da je današnji protest studenata i građana ispred Informera nedopustiva vrsta pritiska i pretnji prema bilo kom mediju, i pružila podršku zaposlenima u toj redakciji.

„Podrška za Informer i sve hrabre ljude u njihovom timu, na čelu sa Draganom Vučićevićem. Verujem da će ih ovo nasilje nad njima samo još više učvrstiti u tome da nastave da izveštavaju onako kako oni misle da treba, a ne kako im se diktira sa ulice ili društvenih mreža“, napisala je Brnabić na društvenoj mreži Iks (X).

Predsednik Vlade Srbije u tehničkom mandatu i predsednik SNS Miloš Vučević osudio je održavanje protesta i pozvao sva strukovne udruženja da reaguju i „spreče ovakve napade na medije i gušenje istine“.

„Nažalost, neko sebi daje za pravo da selektuje novinare i medije i da ih fizički ugrožava i ne dozvoljava im da rade, samo zato što im se ne dopada istina koju oni prenose“, napisao je Vučević na društvenoj mreži Iks (X).

Ministarstvo informisanja i telekomunikacija izrazilo je danas zabrinutost zbog protesta ispred Informera, uz ocenu da se na taj način vrši pritisak na sredstva javnog informisanja, a novinarima onemogućava kretanje, čime se sprečavaju da neometano obavljaju svoje redovne profesionalne aktivnosti.

„Ministarstvo ukazuje i na to da je ovo još jedan u nizu sličnih događaja koji su se dogodili u prethodnom periodu te naglašava to da se na taj način vrši neposredan pritisak na slobodu medija i ometa rad medijskih poslenika, što je zabranjeno Zakonom o javnom informisanju i medijima“, dodaje se u saopštenju.

Oni su pozvali sve aktere u javnom životu da ne ugrožavaju slobodu kretanja i pravo na neometan rad zaposlenih u medijskim kućama, kao i da svoje stavove sučele u inkluzivnom i transparentnom dijalogu, a ne na ulici.

Ministar odbrane i funkcioner SNS Bratislav Gašić pozvao je studente da hitno prestanu sa blokadom zgrade Informera poručivši im da se za pravdu i demokratiju ne može boriti protivpravnim i nedemokratskim sredstvima.

„Ukoliko se studenti u blokadi zaista bore za normalno i uređeno društvo, onda moraju odustati od metoda koje direktno podrivaju principe slobode mišljenja i govora, nezavisnosti medija i demokratskog pluralizma. Moraju prestati da ograničavaju slobodu kretanja ostalih građana, pravo drugih studenata, njihovih kolega, da pohađaju nastavu i polažu ispite, ako to žele, pravo novinara da rade svoj posao“, naveo je Gašić u saopštenju.

Ministar finansija i funkcioner SNS Siniša Mali ocenio je da su blokaderi „brutalno napali jednu medijsku kuću, samo zato što se ne slažu sa njihovom uredjivačkom politikom“.

„Na taj način, ugrozili su zaposlene na njihovom radnom mestu, onemogućili im da rade svoj posao i da zarade svoj dinar. Nadam se da će novinarska udruženja osuditi ovu vrstu pritiska, kao što to rade kad su u pitanju mediji bliski opoziciji. Nadam se i da će RTS o ovoj blokadi izvestiti kao što je izvestio i o blokadi N1. Podrška za sve novinare i urednike“, napisao je Mali na Instagramu.

Ispred sedišta televizije Informer u Beogradu od 14 časova održava se studentski i građanski protest, zbog nezadovoljstva njihovim izveštavanjem, zbog čega ga nazivaju „Dezinformer“, a protest do sada protiče mirno i bez incidenata.

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com