Profesor Jovančićević: Akademska zajednica da se aktivnije suprotstavi otvaranju rudnika litijuma

Profesor Hemijskog fakulteta u Beogradu Branimir Jovančićević izjavio je danas da bi akademska zajednica morala aktivnije da se suprotstavi otvaranju rudnika litijuma u dolini Jadra.

Jovančićević je agenciji Beta kazao da je svojevrstan fenomen to što ogromna većina univerzitetskih profesora i akademika i dalje ćuti pred Projektom „Jadar“ koji bi, kako je rekao, potpuno devastirao jedan od najlepših i najbogatijih predela u Srbiji.

„Mnogi profesori i akademici uživaju u svom konformizmu i projektima koje im plaća država i zato ne žele da se zamere vlastima. Ako čovek nije spreman i na žrtve, u ovakvoj borbi ne može ništa da uradi. Opstanak Srbije bi trebalo svakome da bude iznad sitnih ličnih interesa“, rekao je on.

Prema njegovim rečima, profesori koji su stavili potpis na „studiju“ Rio Tinta trebalo bi da se stide svog zvanja.

„Vlast je uspela da obezbedi potpise pojedinih profesora s Mašinskog, Rudarsko-geološkog i Poljoprivrednog fakulteta koji nisu ni učestvovali u pisanju Rio Tintove ‘studije’ o očuvanju životne sredine. Zna se na koji način se stavlja potpis na nešto što niste uradili. To štivo od 2.000 stranica nema nikakvog značaja“, kazao je Jovančićević.

Profesor je naglasio da bi tehničko-tehnološki postupak koji se za realizaciju projekta „Jadar“ planira sa sumpornom kiselinom izuzetno agresivan postupak, koji bi sugurno izazvao hemijske akcidente s ogromnim posledicama po životnu sredinu.

„U dolini Jadra bi se koristila ogromna količina sumporne kiseline i ogromna količina kvalitetne vode, a planirano je otvaranje i velikog jalovišta koje će sa sobom nositi razne otrovne supstance poput arsena i drugih teških metala. Ne sme se verovati Vučiću (Aleksandar) i njegovim saradnicima kada kažu da neće biti štetnog uticaja na životnu sredinu. Slična obećanja je davala kompanija Rio Tinto u drugim državama gde je otvarala rudnike, ali ništa od obećanog nije ispunjeno. Oni Srbiju doživljavaju kao banana državu u kojoj mogu da rade sve ono što rade u Aziji, Africi i Latinskoj Americi“, naglasio je Jovančićević.

Istakao je i da bi dolina Jadra bila potpuno fizički devastirana.

„Ceo kraj bi bio razoren i raskopan zbog infrastrukture. Jadarska i Podrinjska oblast su među najlepšima u Srbiji. I upravo te dve oblasti vlast hoće da pretvori u rudarske kolonije, kao što je to već učinjeno na istoku zemlje sa Žagubicom, Borom i Majdanpekom. U Podrinju se nalazi najveća akumulacija podzemnih kvalitetnih pijaćih voda, odakle može da se crpi voda za snabdevanje cele Vojvodine. I sada neko želi da na tom mestu otvori rudnik. To može samo neko ko iskreno ne želi ništa dobro odvoj državi i narodu“, zaključio je Jovančićević.

Memorandum o razumevanju o strateškom partnerstvu Srbije i Evropske unije u oblasti održivih sirovina, lanaca vrednosti baterija i električnih vozila potpisan je danas u Beogradu.

U ime Vlade Srbije potpis je stavila ministarka energetike Dubravka Đedović Handanović, a sa strane EU, potpredsednik Evropske komisije Maroš Ševčovič.

Potpisivanju su prisustvovali predsednik Srbije Aleksandar Vučić i nemački kancelar Olaf Šolc.

„Ovo je jedan važan evropski projekat i dokaz tome da Evropa može ostati suverena u svetu koji se menja. Moramo otkriti nove izvore sirovina širom sveta, ali pre svega u našim zemljama. Priznajem, ova odluka traži hrabrost, ali je doneta u važnom trenutku“, rekao je Šolc.

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com