Afera Agrokor već mesecima ne silazi sa naslovnica hrvatskih medija, a nakon objavljivanja „skandaloznog ugovora“ sa američkim kreditorima deo opozicije u Saboru traži da Andrej Plenković dođe i zastupnicima objasni o čemu se radi, a vlasnik Agrokora Ivica Todorić, koji je i dalje nedostupan vlastima, objavama na svom blogu poziva premijera da ugovor stavi na uvid javnosti.
Nezvanično, hrvatski mediji prenose da je Plenkoviću dat rok do 17 sati da se pojavi u Saboru i objasni „izdaju nacionalnih interesa“ kada je reč o aferi Agrokor, a istovremeno je sazvana je saborska Komisija za istrage u vezi sa tim slučajem.
Spornim ugovorom o roll-up kreditu, koji je objavio zagrebački Jutarnji list, naime, Agrokor je, kako se konstatuje pedat u ruke američkom svinjaskom fondtu Knighthead, a ukoliko ova ili bilo koja buduća vlada želi da taj koncert vrati pod kontrolu nad nekadašnjim carstvom Ivice Todorića, u Hrvatskoj bi mogao uslediti finansijski udar i veći od onog da se Agrokor u martu ove godine pustilo da ode u normalan stečaj ili predstečajnu nagodbu.
Prema pisanju portala Index.hr, hronologija događaja oko Agrokora gde je vlada od samih početaka od javnosti krila bitne činjenice ukazuje da se ovakav prenos Agrokora nije mogao dogoditi bez znanja premijera Andreja Plenkovića, potpredsednice vlade Martine Dalić i ministra finansija Zdravka Marića.
Ministar Marić je, inače, bivški uposlenik u Agrokoru, čovek pod zaštitom premijera Plenkovića, koji je dozvolio izlazak četiri Mostova ministra iz vlade smao zato jer su ministru finansija uskratili podršku na samom početku afere Agrokor.
Uostalom, premijer Plenković kaže da je od početka znao za detalje ugovora te i dalje tvrdi da je on – najpovoljniji.
Portal Index smatra da je slučaj Agrokor odavno ispunio uslove za odlazak pojedinih ministara, a krah Lex Agrokora ispunio je sada i sve uslove za odlazak celokupne vlade Andreja Plenkovića.
Ovaj mediji navodi šest razloga zbog kojih bi, kako navodi, vlada Plenkovića morala da ode.
Plenkovićeva vlada, kako se navodi, do sada nije dostavila ništa što bi se moglo opisati kao suvisao odgovor na pitanje ko je sve bio angažovan na izradi Zakona o postupku vanredne uprave, odnosno na izradi Lex Todorića.
Ono što se zna, navodi se dalje, je da je taj zakon pisan netransparentno i sasvim je sigurno da za to nije bila formirana nikakva radna grupa niti je bilo javne rasprave.
Nije postojala apsolutno nikakva javna kontrola, a na kraju i sam Ante Ramljak nije izabran već je postavljen na čelo vanredne uprave Agrokora.
Kao drugi razlog portal navodi činjenicu da se Ramljak sastao sa predstavnicima svinjarskog fonda Knighthead pre nego što je imenovan za poverenika.
Pre nego je donesen Lex Agrokor, i pre nego što je imenovan za vladinog povereika, Ante Ramljak je, piše portal, popio kafu u zagrebačkom hotelu Sheraton sa predstavnikom Knighthead Capitala.
Podseća se i da je Ramljak priznao da je stupio u kontakt s Knightheadom još 30. marta, u vreme kada Lex Agrokor nije postojao.
Sledi treći razlog, a to je da je za manje od mesec dana nakon što je postavljen na mesto vladinog poverenika Ramljak morao da menja Lex Agrokor tako što je najavio tzv. roll-up sistem čime je praktično priznat jednak iznos starih potraživanja i to kao prioritet kod naplate.
U javnosti su se, naime, lomila pravnička koplja da li je li roll-up uopšte u duhu donesenog Lex Agrokora, dok su vlada i Ramljan krili od javnosti ključne podatke:tačan sastav svih učesnika roll-up kredita, tačnu brojku njihovog učešća u kreditu i isplatu starog duga.
Za preskupi roll-up kredit saznalo se pet meseci kasnije tako što je u junu dobijen kredit od 480 miliona evra sistemom roll-upa.
Vlada i poverenik Ramljak su četiri meseci kasnije otkrili da su američki svinjari upisali na nekretnine nekoliko firmi koncerna Agrokora, a kako je vidljivo u katastru, potražuju ukupno 1,60 miliona evra.
Osim nekretnina, navodi se, tu su i založbe na žigove Agrokorovih kompanija.
Još jedan razlog zbog kojeg bi Plenkovićeva vlada morala da padne je i to što je vlada izgubila kontrolu nad Agrokorom, piše Index.
Objavom detalja roll-up kredita iz juna ove godine postalo je jasno, dodaje se, da je vlada izgubila kontrolu nad Agrokorom. A ugovor o roll-up kreditu pokazao je činjenicu da je odnos Ante Ramljaka i američkog svinjarskog fonda gotovo neraskidiv, a svi mogući sporovi delegiraju se u zemlje anglosaksonskog prava, odnosno van Hrvatske.
I nazad, Hrvatska može vratiti Agrokor pod svoju kontrolu, ali bi je to koštalo oko devet miliona kuna i ako to, naravno želeAmerikanci.
A ako ne žele, cena je upisana u ugovoru i unesena u zemljišne knjige Agrokorovih nekretnina.
Isplata više od milijardu evra, plus isplata za žigove Agrokorovih firmi iz džepa hrvatskih građana, naravno, zaključuje Index.hr.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com