Premijer Crne Gore u tehničkom mandatu Dritan Abazović danas je posetio Pljevlja povodom alarmantne situacije sa zagađenjem vazduha i nakon što je vlada juče donela set hitnih mera kako bi se stanje poboljšalo.
Abazovića je odbio da primi aktuelni gradonačelnik Pljevalja Rajko Kovačević iz redova Demokratske partije socijalista (DPS).
Pljevlja su pre dva dana bila najzagadjeni grad na svetu, saopštio je direktor Elektroprivrede Nikola Rovčanin.
„Ljudi teško žive i potpuno ih razumem, da ne bude da ne razumemo, država je spremna da razmisli o mogućnostima da subvencioniše prelazak na grejanje električnom energijom, ako to ne bude dovoljno – peletom ili nekim drugim sredstvima“, naveo je Kovačević u saopštenju.
Abazović je danas u izjavi medijima kazao da se moraju zabraniti privatna ložišta koja su na ugalj, a kojih u tom gradu ima najviše. Upravo su privatna ložišta na ugalj najveći izvor zagadjenja u toj opštini iako tamo radi termoelektrana.
On je kazao da je situacija prilično složena i da je magla pokrila sve kotline.
Specijalista higijene u Institutu za javno zdravlje Crne Gore dr Borko Bajić izjavio je da su ne samo u Pljevljima već i u Podgorici zimi značajno povećane dnevne koncentracije PM čestica koje prelaze 200, 300 ili 400 mikrograma po metru kubnom. Dozvoljena srednja dnevna vrednost iznosi 50 mikrograma i ne bi smelo da bude prekoračena više od 35 puta godišnje.
„Već tokom decembra u Podgorici i gradovima centralne i severne regije probijeni su ti maksimumi, a s obzirom na broj stanovnika koji živi u njima, možemo reći da je veći deo Crne Gore tokom zimskih meseci izložen zagađenom vazduhu“ upozorava Bajić.
Abazović je saopštio preko društvenih mreža da je juče doneta odluka o usvajanju urgentnih mera za rešenje problema zagađenja vazduha u Pljevljima, a da će posle praznika biti formiran tim sa zadatkom da definiše dugoročne mere.
Reakcija vlade usledila je nakon negodovanja nevladinog sektora i ekologa zbog izostanka zvanične reakcije vlasti, na lokalnom i državnom nivou, odnosno kratkoročnih mera u situaciji kada vrednosti koncentracija PM čestica onemogućavaju normalan rad i život.
Vlada će, između ostalog, subvencionisati cenu električne energije, finansijski pomoći nabavku prečišćivača vazduha za bolnice, vrtiće i škole, javne institucije i domaćinstva. Biće obezbeđena i dovoljna količina N95 zaštitnih maski. Najavljeno je da će Agencija za zaštitu životne sredine otvoriti kancelariju u Pljevljima.
Pljevlja, rudarski grad na severozapadu Crne Gore, sa 20-ak hiljada stanovnika, od kojih se većina greje na ugalj i u kome su tamošnji rudnik i termoelektrana okosnica privrede, dobar deo zime prekrivena su maglom od smoga i dima.
Za unapređenje životne sredine do 2026. godine potrebno je izdvojiti najmanje 108 miliona evra.
To se navodi u lokalnom planu zaštite životne sredine Opštine Pljevlja od 2022. do 2026, koji je usvojio lokalni parlament, a koji je izradila opštinska Služba za zaštitu životne sredine.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com