Prvi lokalni izbori u najmlađoj crnogorskoj opštini Tuzi, sa većinskim albanskim stanovništvom, završeni su ubjedljivom pobjedom koalicije „Albanski forum“, ali i rezultatom koji pojedini lokalni mediji karakterišu „debaklom“ vladajuće Demokratske partije socijalista (DPS).
U Tuzima, koji se nalaze na samo desetak minuta vožnje od centra Podgorice, prema preliminarnim podacima oko 50 odsto glasova, odnosno 16 od 32 mandata, osvojila je novoformirana koalicija „Albanski forum“, koju čine Albanska alternativa (AA), Demokratski savez Albanaca i Demokratska unija Albanaca (DUA).
Ovu koaliciju su na nedavnoj svečanosti povodom Dana dijaspore u Tirani snažno podržali premijer Albanije Edi Rama i predsjednik tzv. Kosova Hašim Tači, ali i lider kosovskog opozicionog pokreta Samoopredjeljenje Aljbin Kurti.
„Vrijeme je pokazalo da su Albanci sebi najveći neprijatelji, ali kada se udružimo, ne može nam niko ništa. Zato Albancima u Tuzima poručujem da se udruže i unaprijede opštinu. Nemojte da dozvolite da opet izgubite zbog međusobnog neprijateljstva“, kazao je Rama na svečanosti u Tirani.
Kurti, koji je bio malo manje taktičan, primijetio je da albanske partije u Crnoj Gori sada prvi put na izbore izlaze zajedno, te da na taj način „artikulišu albanske nacionalne interese“.
„Glasači Malesije (oblast u Crnoj Gori i Albaniji naseljen Albancima) treba da pokažu volju i glasaju za albanske stranke, protiv crnogorske hegemonije i režima koji je Albance hapsio, asimilovao i oduzeo pravo na nacionalne simbole. Opštinom Tuzi treba da upravljaju Albanci, kako i dolikuje“, naveo je Kurti u pismu podrške albanskoj listi.
Okolnost da su Tirana i Priština, kao i albanska dijaspora, po prvi put na jednim izborima u Crnoj Gori otkazali podršku Milu Đukanoviću i podržali isključivo albanske nacionalne partije, rezultirao je momentalnim gubitkom opštine Tuzi za vladajući DPS, koji je sa prethodnih 14, pao na 10 mandata.
Pokazalo se da od najavljivane „apsolutne pobjede“ DPS-a nema ništa, pa sada u vladajućoj stranci najavljuju pokušaj pravljenja široke koalicije sa savezom „Albanski forum“. Ipak, činjenica da je na ovim izborima u odnosu na prethodne izlaznost bila veća za skoro 7 odsto, govori o veoma disciplinovanoj akciji albanske dijaspore, dok detalj da su političke elite Albanaca pred izbore preskočile teme vezane za lokalnu samoupravu, stavljajući na prvo mjesto potrebu objedinjavanja i ispunjavanja albanskih nacionalnih interesa, za mnoge je takođe znakovita.
Kada se na sve to doda cjelonoćno slavlje na ulicama opštine Tuzi, uz koreografiju albanskih i zastava OVK, uz skandiranje toj terorističkoj organizaciji, čini se da podozrenje prema takvoj vrsti ispunjavanja „nacionalnih interesa“ u Crnoj Gori sve više raste.
Portparol Nove srpske demokratije (NSD) Marko Kovačević smatra da je, s obzirom na činjenicu da je koalicija Albanski forum dobila podršku Rame i Tačija na svečanosti povodom dana albanske dijaspore u Tirani, i prije izbora bilo posve jasno da će se albansko biračko tijelo u Tuzima snažnije homogenizovati, što po njemu predstavlja početak realizacije projekta „velike Albanije“ u Crnoj Gori.
„Znajući za metode kojima DPS pristupa izborima, Albanci iz opštine Tuzi sigurno nisu propustili priliku da se o njih dobro ovajde i pored toga što su im u ogromnom broju uskratili podršku u odnosu na prethodne izborne procese. A kada u obzir uzmemo činjenicu da su demokrate i SNP učestvovali takođe na ovim izborima, imamo situaciju u kojoj su albanski političari i glasači u Tuzima uspjeli da realizaciju ideje ’velike Albanije‘ u Crnoj Gori otpočnu sa punim legitimitetom, kao da su protesti održani dan ranije na ulicama Podgorice bili u nekoj drugoj državi, a ne u do skoro istoj opštini“, kaže Kovačević za Sputnjik.
S obzirom da se Podgorica i nova opština Tuzi još nisu formalno razgraničile, Kovačević upozorava da bi to eventualno razgraničenje moglo vrlo lako biti potencijalna kapisla za određene incidente, ili, ne daj Bože, otpočinjanje sukoba u Crnoj Gori po istom onom principu kako se to događalo na Kosmetu i u Makedoniji.
„Vidjeli smo da ovi lokalni izbori nisu bili poput onih u drugim opštinama u kojima dominiraju priče o komunalnim temama i problemima, već su se Albanci vrlo jasno deklarisali da im je u prvom planu i na lokalnom i na svakom drugom nivou agenda o albanskom nacionalnom jedinstvu i interesima.“
„Nažalost, politika koju je sproveo Milo Đukanović i svi oni koji su bili u separatističkom bloku 2006. godine, a koji je bio finansiran od Nasera Keljmendija i njemu sličnih osoba, počinje da daje svoje konkretne rezultate i pokazuje da je referendumska albansko-bošnjačko-montenegrinska koalicija u stvari bila usmjerena protiv interesa same Crne Gore“, jasan je Kovačević.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com