Nakon što je objavljeno da je crnogorski državni vrh na listi nepoželjnih u Rusiji podgorička Pobjeda obelodanila je i „crnu listu“ nepoželjnih u Crnoj Gori, na kojoj su, između ostalih, potpredsednik ruske vlade Dmitrij Rogozin, generalni sekretar SBRF Ramzan Kadirov i vlasnik Televizije Carigrad i tajkun Konstantin Malofejev.
Takođe na toj listi je, kako se navodi, i zamenik generalnog sekretara Jedinstvene Rusije Sergej Železnjak.
Na spisku nepoželjnih, koji je formiran shodno odluci Evropskog saveta, nalazi se ukupno 149 ruskih i ukrajinskih državljana koji su aktivno učestvovali ili su podržavali agresiju na Ukrajinu i nasilnu aneksiju Krima, piše ovaj podgorički dnevnik.
U odluci vlade navodi se da se „ograničava ulazak na teritoriju Crne Gore kao i ograničava raspolaganje imovinom i sredstvima licima koja su odgovorna za aktivno podržavanje politika koje podrivaju teritorijalni integritet, suverenitet i nezavisnost Ukrajine“.
Potpredsednik Vlade Ruske Federacije Dmitrij Rogozin nepoželjan je zbog toga što je „aktivno pozivao na aneksiju Krima“.
Rogozin se, navodi Pobjeda, umešao nedavno i u unutrašnje stvari naše države zaprijetivši Crnoj Gori „da će zažaliti zbog članstva u NATO“.
Na listi je i jedan od najbližih saradnika ruskog predsednika Vladimira Putina, Nikolaj Patrušev, sekretar Saveta bezbednosti i šef svih obaveštajnih službi Ruske Federacije. U obrazloženju se navodi da je bio umešan u formiranje politike ruske vlade kojom se ugrožava teritorijalni integritet, suverenitet i nezavisnost Ukrajine.
Inače, Pobjeda je juče objavila da su u Rusiji nepželjni bivši premijer, aktuelni lider vladajuće DPS Milo Đukanović, premijer Duško Marković i predsednik parlamenta Ivan Brajović.
Da „crna lista“ nepoželjnih Crnogoraca u Rusiji postoji dokaz je da je početkom ove sedmice iz Moskve, nakon zadržavanja na aerodromu, deportovan funkcioner i poslanik DPS Miodrag Vuković.
Ruske vlasti, međutim, saopštile su da je lista nepoželjnih Crnogoraca „tajna“, a crnogorski mediji su objavili da se osim državnog vrha na toj listi nalaze gotovo svi ministri, poslanici koji su se zalagali za prihvatanje protokola o ulasku te države u NATO, ali i neki direktori velikih firmi.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com