Hapšenjem poslanika Demokratskog fronta Nebojše Medojevića i najavom hapšenja njegovog kolege Milana Kneževića bez skidanja poslaničkog imuniteta urušen je Parlament, a time i osnovni sistem podele vlasti, ocena je većine pravnika i analitičara u Crnoj Gori.
Činjenicu da se liderima DF-a u krivično-pravnom smislu ne stavlja na teret izvršenje nijednog krivično dela, odnosno da nisu ni osumnjičeni, ni okrivljeni, ni optuženi, već da su u konkretnom slučaju stavljeni u zatvor zbog javno izgovorene reči, jer su odbili da odaju izvore informacija, mnogi tumače kao pokušaj ućutkivanja kritičara i „zatvaranja javnosti“ u Crnoj Gori.
Velika većina pravnika i analitičara je uz to takođe saglasna da je hapšenje poslanika izvršeno suprotno Ustavu Crne Gore, iako su Viši i Apelacioni sud potvrdili da poslanik može biti „stavljen u zatvor do dva meseca“ jer odbija da svedoči.
U javnosti se stoga otvorila polemika koji je onda uopšte smisao poslaničkog imuniteta, ukoliko poslanik ne može slobodno i bez straha od gubitka slobode da obavlja svoj posao. Takođe, otvorilo se pitanje kakvu poruku hapšenje jednog opozicionog lidera u krajnje sumnjivoj proceduri šalje ostalim političarima, novinarima, i običnim građanima.
Novinar DAN-a Marko Vešović smatra da je zatvaranje lidera Demokratskog fronta pre svega skandalozno, s obzirom na to da se ni u težim vremenima u Crnoj Gori nije pribegavalo hapšenju poslanika.
To je, kako dodaje, „samo još jedan pokazatelj brutalnog karaktera aktuelne vlasti, koja je ovim definitivno pokazala da ne može na pravi način da uvede Crnu Goru u Evropsku uniju i zajednicu slobodnih i demokratskih naroda“.
„Ovaj sistem i režim su hapšenjem Nebojše Medojevića i najavom hapšenja Milana Kneževića dokazali da žele da uguše sve opozicione glasove, da progone neistomišljenike i da na mala vrata ponovo uvedu 1948. godinu, čime šalju vrlo jasnu poruku ne samo političarima iz opozicije, članovima Parlamenta ili novinarima, već pre svega svim građanima da bilo koja vrsta ozbiljnijeg otpora, odnosno, glasnije kritike društveno-političkih procesa u Crnoj Gori sa sobom povlači rizik od hapšenja i progona“, kaže Vešović za Sputnjik.
Ovaj novinar smatra da je ono kroz šta sada prolazi Nebojša Medojević može da iskusi bilo ko ako se suprostavlja politici režima Mila Đukanovića u Crnoj Gori, pa dodaje da „možemo samo da nagađamo ko će biti sledeći“.
On podseća da do danas nije razrešeno ubistvo urednika dnevnog lista „Dan“ Duška Jovanovića iz 2004. godine, kao i na niz napada na novinare kritične prema vlasti
„I sada kada vidimo šta se dešava u Skupštini Crne Gore jedino što se može zaključiti jeste da je ova vlast krenula na otvoreni lov na sve koji joj se suprostave“, kategoričan je Vešović.
On zaključuje da je sve ovo što se dešava u Crnoj Gori „vrlo opasno“, te da „ako Evropska unija zaista ima iskrenu nameru da od Crne Gore napravi slobodno i demokratsko društvo, ona mora mnogo agresivnije reagovati na ovakva dešavanja koja prete da Crnu Goru polako uvedu u zonu otvorenog nasilja“.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com