Ukupna površina nepokretnosti koja je upisana na Mitropoliju crnogorsko-primorsku, pravoslavne crkvene opštine, Manastir Ostrog, Eparhiju budimljansko-nikšićku i druge eparhije u Crnoj Gori iznosi 11.246.673 metra kvadratna, od čega 11.184.984 metra kvadratna zemljišta i 523 objekta, poslednji su podaci crnogorske Uprave za nekretnine od 2008. godine.
Na Eparhiju mileševsku upisani su Crkva Svete Petke, Manastir Svetog Nikolaja, Hram Svetog Prokopija i Hram Svetog Vasilija Ostroškog.
Na Eparhiju budimljansko-nikšićku upisan je Manastir Đurđevi stupovi, a deo nekretnina vodi se i na Beogradsku patrijaršiju — pomoćne zgrade od oko 54 metra kvadratna i dvorište od 414 metara kvadratnih u Baru.
Zakon o slobodi veroispovesti u Crnoj Gori stupio je na snagu pre dva dana, ali još nije jasno kada i kako će nadležni državni organi zatražiti proveru vlasništva imovine Mitropolije crnogorsko-primorske, što je najsporniji deo.
Zakon propisuje da bi prva na potezu trebalo da bude Uprava za imovinu, koja raspolaže i gazduje državnim nekretninama. Ona treba da se obrati državnom katastru, odnosno organu koji upisuje nekretnine i ima evidenciju o njima.
U Mitropoliji crnogorsko-primorskoj nisu zainteresovani za način primene Zakona i navode da ih jedino zanima njegovo povlačenje. Mitropolija je najavila inicijativu za ocenu ustavnosti Zakona, ali ona još nije podnesena, prenela je Srna.
Zakon o slobodi veroispovesti predviđa da država postaje vlasnik svih verskih objekata izgrađenih do decembra 1918. godine ukoliko se ne utvrdi da je neka od verskih zajednica stvarni vlasnik.
Usvajanje tog zakona naišlo je na otpor vernika SPC u Crnoj Gori zbog čega su organizovani masovni protesti širom zemlje, kao i u pojedinim gradovima u Republici Srpskoj i Srbiji.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com