Tužba koju je protiv mitropolita Amfilohija podneo Crnogorski pokret nastavak je prakse da nevladine organizacije propisuju šta treba da bude „crnogorsko u Crnoj Gori“, kaže portparol Nove srpske demokratije Marko Kovačević. Ponašanje vlasti u Podgorici on poredi sa komunističkim komesarima koji uzimaju sebi za pravo da tumače crkvena pitanja.
Božićna besjeda mitropolita Amfilohija u Hramu Hristovog Vaskrsenja u Podgorici tokom koje je, između ostalog, kazao da crnogorski režim radi na stvaranju lažne „auto-fekalne“ crkve u Crnoj Gori, izazvala je pravu lavinu napada i pogrdnih komentara cjelokupne političko-medijske mašinerije vlasti u Podgorici.
Prvi se oglasio ombudsman Šućko Baković, koji je, zabrinut za ljudska prava i slobode, ocijenio da je Amfilohijeva izjava „neprimjerena i krajnje neprihvatljiva“, te da se njom „vrijeđaju vjerska i nacionalna osjećanja građana“.
U vladajućoj Demokratskoj partiji socijalista (DPS) bili su mnogo oštriji, pozvavši mitropolita crnogorsko-primorskog da se „izvini vjernicima ’crnogorske pravoslavne crkve‘ (CPC) i svim građanima zbog skarednih izraza tokom liturgije“ u Hramu Hristovog Vaskrsenja.
„Svojom retorikom, u kojoj je na Božić upotrijebio ne samo neprimjerene, već i primitivne i uličarske izraze, unizio je vjernike SPC, sebe samog, ali prije svega visoki crkveni čin mitropolita“, poručili su iz DPS-a i pozvali nadležne organe da utvrde da li Amfilohijeva besjeda sadrži „elemente govora mržnje“.
Po običaju oglasile su se i dvije dežurne nevladine organizacije „crnogorska pravoslavna crkva“ (CPC) i Crnogorski pokret, koji je već podnio, ko zna koju po redu, krivičnu prijavu protiv mitropolita Amfilohija. Dok Crnogorski pokret tvrdi da Amfilohije sprema „sirijski scenario“, mitropolit tzv. CPC Miraš Dedeić kaže da „srpski patrijarh Irinej preko filijale u Crnoj Gori“ želi da „izazove nerede i sukobe“.
„Nažalost, u tome im dosta pomažu i crnogorski izdajnici u državi Crnoj Gori, ali i oni koji su u Beogradu, a ima ih i u Skupštini Srbije, koji ne smiju reći da su Crnogorci, dok njihovi sledbenici ovdje u crnogorskom Parlamentu ruše državu Crnu Goru“, kazao je Dedeić.
Portparol Nove srpske demokratije (NSD) Marko Kovačević na prvom mjestu smatra zanimljivim da pripadnici Crnogorskog pokreta i sličnih minornih organizacija proglašavaju sebe autentičnim tumačima šta je sve „crnogorsko u Crnoj Gori“.
„To je samo nastavak prakse da se nevladine organizacije poput Crnogorskog pokreta i tzv. ’crnogorske pravoslavne crkve‘ pojavljuju sa željom da propišu šta bi to i na koji način trebalo da bude crnogorsko. I još žele da tome pouče onoga koji sjedi na tronu Svetoga Petra Cetinjskog, koji je najpoštovanija ličnost danas u Crnoj Gori. Mislim da mitropolit Amfilohije i političari iz Demokratskog fronta imaju najviše krivičnih prijava koje su podnesene protiv njih samo zbog toga jer se služe slobodom govora“, kaže Kovačević za Sputnjik.
I iz vladajuće DPS-a, koja je, prema Kovačevićevom viđenju, u suštini naslednica Komunističke patrije Jugoslavije (KPJ), poput pravih komunističkih komesara uzimaju sebi za pravo tumačenja crkvenih pitanja, iako o tome ne znaju ništa.
„Razlog oštre reakcije DPS-a jeste taj što oni žele da pošalju poruku svojim glasačima i članovima koji su i dalje većinski pod duhovnom jurisdikcijom Srpske pravoslavne crkve. Oni imaju problem u svojim redovima i moraju omekšati ljude koji ih glasaju po pitanju crkve u Crnoj Gori kako bi mogli da sprovode svoje zamisli. Želja da se u Crnoj Gori eliminiše Srpska pravoslavna crkva, nije želja da se uspostavi nekakva ’crnogorska crkva‘, već da DPS pored toga što je politička i vladajuća stranka prigrabi sebi i religijska svojstva. Oni, poput svoje partije majke KPJ, žele da u dušama građana zamijene crkvu i Boga“, smatra Kovačević.
On podseća na misao ruskog mislioca Ivana Iljina da vlast koja napada crkvu i religiju zapravo unosi raskol u duše svojih građana.
„Upravo je to ono što radi DPS. Crkveno pitanje je poslednje pitanje oko kojeg je apsolutna većina pravoslavnih građana u Crnoj Gori ujedinjenja i to je poslednji bastion opstanka Crne Gore na koji se sada želi udariti i koji se želi uništiti. Na sreću, taj bastion jeste i ona ’voćka čudnovata‘ iz Gorskog vijenca, na kojoj će polomiti zube neprijatelji Crne Gore,“ predviđa naš sagovornik.
Međutim, pozadina ovako nervoznih reakcija ne samo pomenutih nevladinih organizacija, već i vlasti, mogla bi biti priprema terena za donošenje zakona kojim vlast ove godine planira da legitimizuje otimanje imovine SPC u Crnoj Gori. Otuda i tolika hajka na mitropolita Amfilohija ne bi li ga po svaku cenu proglasili „mrziteljem“ Crne Gore.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com