U ponoć je zvanično istekao rok za raspisivanje redovnih lokalnih izbora u Makedoniji, koji je trebalo da budu održani 15. maja, nakon čega je ta zemlja praktično ušla u institucionalnu krizu.
Nakon parlamentarnih izbora održanih 11. decembra u Makedoniji još nije formirana nova vlada, a nije izabran ni predsednik parlamenta.
Rok za raspisivanje lokalnih izbora istekao je u ponoć, ali već juče popodne je bilo jasno da nijedna od stranaka nema nameru da traži sazivanje sednice parlamenta, na kojoj bi bio izabran predsednik, što bi bio jedan korak ka prevazilaženju institucionalnih problema.
Deo analitičara, naime, smatra da je i legitimitet vlade doveden u pitanje, iako prema Statutu, stara vlada ostaje na dužnosti do izbora nove, prenela je skopska Nova Makedonija.
Ostaje, međutim, sporan legitimitet lokalnih vlasti s obzirom na to da ne postoji niko ko je vlasan da odluči o odlaganju lokalnih izbora, što dodatno koči institucije u državi.
Istovremeno, dve najveće partije u zemlji čvrsto stoje na svojim pozicijama kada je reč o formiranju nove makedonske vlade.
SDSM Zorana Zaeva je poručila da predsednik Đorđe Ivanov i lider VMRO-DPMNE Nikola Gruevski treba da poštuju Ustav i ne huškanja na podele, već mandat za sastav nove vlade daju toj stranci.
„Ivanov mora dati mandat lideru SDSM Zoranu Zaevu, da formira novu vladu Makedonije. Neprihvatljivo je to što Gruevski podstiče podele u Makedoniji i koristi nasilje samo zato što su se građani na poslednjim izborima opredelili za prmene, a to znači da je on izgubio vlast“, saopšteno je iz SDSM, koja je pozvala na poštovanje Ustava i Zakona.
Iz VMRO-DPMNE, međutim, poručuju da je Zaev prihvatio albansku platformu, koja je osmišljenja u Tirani, koja je štetna za Makedoniju.
„Izbori su prošli, a građani su glasali za VMRO-DPMNE, a ne za tiransku platformu. Neprihvatljivo je da platforma iz tirane postane uslov za formiranje vlade. Ta vlada bi bila “tiranski vlada“. Zoran Zaev i SDSM nemaju problem sa savijanjem kičme i proglašavanjem albanskog jezika zvaničnim pismom. Zaev nema problem da promeni ime, himnu, zastavu“, navode iz VMRO -DPMNE.
Gruevski je poručio da vidi dva načina za izlazak iz duboke političke krize u koju je zapala Makedonija, a to je:novi vanredni parlamentarni izbori koji bi bili održani zajedno sa lokalnim, ili da Zaev formira vladu, ali da prethodno odbije albansku platformu.
S druge strane, lider albanske partije DUI Ali Ahmeti, ranije je rekao da raspisivanje lokalnih izbora može biti odloženo, ali da oni ipak treba da budu održani u zakonskom roku, u maju ove godine.
U međuvremenu, protesti u organizaciji građanske inicijative „Za jedinstvenu Makedoniju“ održani su u 21 makedonskom gradu. Protesti su organizovani protiv uvođenja dvojezičnosti i podele Makedonije.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com