Balkan je probni teren u novom Hladnom ratu

Balkan, na kome je poฤeo Prvi svetski rat, postao je i probni teren u novom Hladnom ratu s Rusijom, prenosi danas Njujork tajms (The New York Times) ocene analitiฤara.

Struฤnjaci navode da Rusija ลกiri svoj uticaj i uveฤ‡ava etniฤke tenzije u zemljama koje se nadaju ulasku u Evropsku uniju, zbog ฤega je Brisel oลพiveo planove za proลกirenje.

Istraลพivaฤ pri Institutu za medjunarodne odnose u Pragu Mark Galeoti ocenio je da je posle zdruลพenog reagovanja Zapada na trovanje bivลกeg dvostrukog ruskog ลกpijuna Sergeja Skripalja u Engleskoj, „Balkan postoja joลก vaลพniji“.

„Rusija traลพi naฤine da uzvrati koji bi bili asimetriฤni i koji bi obezbedili prilike Moskvi“, rekao je Galeoti.

On je u ฤlanku za Evropski savet za spoljne odnose (European Council on Foreign Relations) ocenio da „Rusija posmatra Balkan kao bojno polje za svoj ‘politiฤki rat'“ u nastojanju da skrene paลพnju i stvori „potencijalne ลพetone za pregovaranje s Evropskom unijom“.

ฤŒarls Kapฤan, direktor za Evropu u Savetu za nacionalnu bezbednost u Beloj kuฤ‡i za vreme Baraka Obame, rekao je da „Rusi koriste priliku u poslednjem delu Zapadne Evrope koji je i dalje politiฤki disfunkcionalan“.

Situacija na Balkanu liฤi donekle na Ukrajinu, gde je Rusija prvo prihvatila da se Kijev pribliลพi EU, ali ne i NATO-u, a onda promenila stav, ลกto je dovelo do svrgavanja proruskog reลพima a onda i aneksije Krima.

Na Balkanu, nadmetanje s Rusijom ima potencijal da poseje novu nestabilnost u regionu koji se i dalje oporavlja od ratova 90-ih u kojima se raspala Jugoslavija, navodi Njujork tajms.

BiH, koja je nekako spojena 1995. na kraju rata, i dalje je krhka konstrukcija podrivena korupcijom, slabim vodjstvom, etniฤkim i nacionalnim tenzijama, ลกto je metafora za Balkan, navodi list.

To je jedna od kljuฤnih taฤaka koje Rusija nastoji da iskoristi, rekao je Kapฤan, dodajuฤ‡i da su druge Makedonija, Kosovo i Srbija.

Evropska unija je ponudila novu ลกansu zemljama Zapadnog Balkana da udju, ali niko ne veruje da su te zemlje spremne za EU, naveo je Njujork tajms.

List navodi da je s izlaskom Velike Britanije iz EU i pokuลกajima Rusije da iskoristi pukotine u regionu, EU iznela detaljan plan za Balkan, pri ฤemu bi Srbija i Crna Gora mogle da udju u Uniju do 2025. godine.

U medjuvremenu za Balkan su se zainteresovali i Amerikanci.

Novo interesovanje Vaลกingtona potiฤe iz zabrinutosti za ลกirenje ruskog uticaja, naveo je Ros Dลพonson iz Centra Vilson, dodajuฤ‡i da Kongres SAD traลพi od Pentagona da iznese „procenu bezbednosne saradnje Zapadnog Balkana i Rusije“.

Galeoti ocenjuje da Rusija pokuลกava da nadje svoje mesto i u vladama i u kompanijama na Zapadnom Balkanu, tako da kada te zemlje udju u EU, sa sobom donesu i ruski uticaj.

On ocenjuje da EU nije dovoljno psลพljiva kad je reฤ o Srbiji gde Rusija ima kljuฤne investicije u infrastrukturi i posebno u energetici.

„Politika EU je generalno bila da se podrลพi ลกta god drลพi Zapadni Balkan mirnim. To je veoma opasno i stvara savrลกeno okruลพenje da Moskva igra svoje igre“, rekao je Galeoti.

On, kao i drugi analitiฤari, kaลพe da Brisel treba da viลกe ponudi i kad je reฤ o ลกargarepi i kad je reฤ i ลกtapu – nudjenjem pravih inicijativa za institucionalne reforme i pravih kazni za njihovo neispunjavanje.

Bivลกi ameriฤki zvaniฤnik, koji je traลพio da ne bude imenovan, rekao je da je Balkan novo bojno polje Hladnog rata i dodao da je Brisel bio suviลกe rigidan u naฤinima na koje je pokuลกavao da odrลพi region na pravom putu.

On je rekao da su reforme sprovodjene samo kada su Brisel i Vaลกington zajedno radili u primoravanju lidera da odustanu od starih navika s korupcijom, zarobljenom drลพavom, politizovanim sudstvom i ruskim kompanijama koje pokuลกavaju da preuzmu kljuฤnu infrastrukturu i medije.

Kapลกฤen je donekle optimista. On kaลพe da svi znaju kako ฤ‡e se priฤa zavrลกiti – integracijom svih bivลกih jugoslovenskih republika u EU, ali da je pitanje jedino kada.

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com