Premijerka Republike Srpske Željka Cvijanović potvrdila je da će vlada tog entiteta u BiH na sutrašnjoj hitnoj sednici raspravljati o pitanju migranata, koje je, inače, nadležnost institucija BiH, ali se njime niko ozbiljno ne bavi.
„S obzirom na to da su institucije BiH pokazale neodgovornost, javašluk i nesposobnost u pitanjima koja su mnogo manje problematična, sada kad vidimo ovaj migrantski talas, koji možemo tako zvati, onda imamo ozbiljan razlog za strah“, rekla je Cvijanovićeva.
Ona je ocenila da je problem migranata ogroman i da je trebalo da institucije BiH budu „u stanju alarma“ pri samoj najavi o dolasku nekoliko desetina hiljada migranata.
„Kad čujete izjave članova Saveta ministara da su stvari dobro pripremljene i organizovane, a s druge strane vidite veliki broj migranata po parkovima i ulicama, i sve to bez obezbeđenih makar kesa za smeće, a kamoli nečeg drugog, onda se pitamo za šta su se pripremale institucije BiH dok su najavljivale, a rade to već neko vreme, kako je pred vratima BiH 50 hiljada migranata“, rekla je Cvijanovićeva za Alternativnu televiziju.
Ona je istakla da je BiH apsolutno nespremna i za mnogo manje izazove, a da ova situacija predstavlja ozbiljnu pretnju.
„Toga svi moraju da budu svesni, jer se sve dešava bez adekvatnih i ozbiljnih operativnih planova o smeštaju, kontroli kretanja, zdravstveno-medicinskom nadzoru i bezbednosnoj kontroli tih lica“, rekla je Cvijanovićeva.
Ona je napomenula da EU govori da će pomoći u izgradnji kapaciteta za smeštaj migranata, što, kako je ocenila, nije nikakva pomoć.
„Jedina pomoć jeste da im otvore svoje granice i raspoređuju ih po svojim zemljama jer su se ovi migranti, kao i svi pre toga, tamo zaputili“, kaže premijerka Srpske.
Cvijanovićeva je rekla da cilj migranata nije da ostanu u BiH, već da dođu do razvijene Evrope.
„Ako su se neke evropske zemlje ogradile žicama da spreče priliv migranata, onda ne vidim zašto je nama pomoć to da gradimo kapacitete za njihov prihvat i smeštaj ovde, a pojma nemamo ni koliko će ostati, ni ko će da ih leči, hrani, proverava njihov identitet u smislu bezbednosnih rizika“, dodaje Cvijanovićeva.
Prema njenim rečima, Vlada Republike Srpske nedavno se bavila ovim pitanjem, iako je ovo nadležnost institucija BiH.
„Zaključcima smo izrazili zabrinutost i nezadovoljstvo načinom na koji institucije BiH tretiraju ovo pitanje. Kojekakvi akcioni planovi, interesne grupe, nemaju nikakvo rešenje za ovaj veliki problem. Mi nemamo nikakve uslove za opsežnu akciju zbirnjavanja tako velikog broja ljudi u Srpskoj, imajući u vidu probleme smeštaja, bezbednosne i zdravstvene rizike“, rekla je Cvijanovićeva.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com