Iako na prvi pogled ne deluje tako, novoizabrani članovi predsedništva BiH mogli bi da sarađuju mnogo bolje nego što javnost očekuje u ovom trenutku, a tome će svakako doprineti i srpski član Milorad Dodik.
Univerzitetski profesor Nenad Kecmanović rekao je u emisiji „Svet sa Sputnjikom“ da Dodik, koji se pojavljuje kao ličnost koja najviše zabrinjava, kao „remetilački faktor“, u Predsedništvo ulazi kao neko ko neće skrivati svoje stavove.
„Svi prethodni članovi Predsedništva nekako su smatrali svojom obavezom da onda kad dođu na to mesto, da bar deklarativno ’kao‘ brinu o celini Bosne i Hercegovina, ali ništa od toga posle nije bilo. Svako je naravno zastupao svoju stranu, nacionalnu ili entitetsku politiku“, rekao je Kecmanović i dodao da je Dodik krenuo unapred sa nekom vrstom ogoljavanja.
Dodik odlazi u Sarajevo da brani interese Republike Srpske, a Kecmanović pita i šta bi drugo radio i šta su to drugi radili sa sve tri strane, nego upravo to što Dodik misli. Neko je to, kaže naš sagovornik, radio manje ili više uspešno, neko otvoreno i energično.
„Mislim da će Dodik ogoliti te odnose na pozitivan način, tako što će ići na čiste račune i odnose, da se zna ko u stvari šta hoće i u ime koga i da će onda jednostavno rečeno ići onim sistemom — da vidimo u čemu se slažemo. A nešto uvek ima oko čega postoji saglasnost“, kaže Kecmanović.
Ovo Predsedništvo, prema Kecmanovićevim rečima, biće oslobođeno praznog hoda, nadmudrivanja i natezanja oko stvari oko kojih nema saglasnosti. Navodi primer kako se to radi u zemljama sa sličnim sistemom, kao u Belgiji sa Valoncima i Flamancima.
„Sporna pitanja se rešavaju na trgovačkih način. Vi nama popustite u ovome, mi ćemo vama u ovome i na taj način oni rešavaju stvari. Doduše, oni su usavršili tehnike, ali Dodikovo učešće u tom zajedničkom projektu Predsedništva biće korisno u tom pogledu. On j vrlo pragmatičan čovek sa trgovačkim talentom, s obzirom da je biznismen koji zna da pregovara. Efikasan je i uporan i vrlo realan čovek“, rekao je Kecmanović.
Asistent na Fakultetu političkih nauka u Beogradu Despot Kovačević smatra da Sarajevo i institucija Predsedništva nameću pojedincu da se prilagođava.
„Mislim da je Dodik sada ključni igrač, da je on u fokusu Sarajeva i mislim da će se i druga dva člana Predsedništva njemu, a i on njima, prilagođavati i da će upravo tu da se traži kompromis oko važnih pitanja“, rekao je Kovačević.
Upoređujući Belgiju i BiH, Kovačević dodaje da naš sused ima mnogo veće probleme, a da Belgija ima kralja, a BiH visokog predstavnika.
Za general-majora u penziji Mitra Kovača indikativno je da SDA i dalje ne odustaje od svojih proklamovanih predratnih, pa i ratnih ciljeva. Prema njegovom mišljenju, Džaferović je u suštini nastavak Izetbegovićeve politike i veruje da će u tom smislu biti problema, jer će zastupati koncept unitarne Bosne i Hercegovine.
„Pokušaće preglasavanjem, iako ono nije moguće po načinu odlučivanja, ali pokušaće da mehanizmima pritiska na Republiku Srpsku neke stvari menjaju. Takođe, mislim da će Dodik insistirati na onom na čemu je dobio glasove i poverenje naroda. Dakle, na kursu samostalnosti u donošenju strateških odluka na nivou Republike Srpske i da neće dozvoliti preglasavanje“, kaže Kovač.
Bilo kakvi razgovori o učlanjenju u NATO mogli bi da budu kamen-spoticanja u saradnji Predsedništva. General-major u penziji Mitar Kovač smatra da pitanje dinamike i razgovora oko tog pitanja nije samo u zoni interesovanja članova Predsedništva, nego će tu dinamiku u dobroj meri programirati vodeće članice NATO-a. On napominje da NATO u svojim strateškim opredeljenja vidi Bosnu i Hercegovinu kao buduću članicu posle Makedonije i Kosova.
„Verujem da će to pitanje u mandatu ovog sastava sigurno biti pokrenuto i to čak u prvoj godini. Međutim, i ispitivanje javnog mnjenja u Bosni i Hercegovini govori o tome da su značajne razlike između javnog mnjenja u Banjaluci, Mostaru i u Sarajevu. Negde oko 70 odsto ispitanika u Sarajevu i Mostaru je saglasno da Bosna i Hercegovina ide putem NATO-a, dok je u Republici Srpskoj i Banjaluci otprilike isti takav procenat protiv članstva u NATO i normalno bi bilo, da ako ima razuma, da se ne pravi razdor po takvom jednom pitanju“, kaže Kovač
Kovačević ne misli da će se posle debakla u Makedoniji pitanje ulaska u NATO uskoro naći na dnevnom redu Predsedništva BiH.
„Mislim da NATO neće žuriti s još jednim debaklom, jer očigledno da je došlo do debakla i unutar Makedonije s pokušajem referenduma. Pozicija unutar BiH se menja značajno, jer kad se pogleda Dodikova politika od pre petnaestak godina, vidimo da je ona znatno više bila okrenuta EU. A jedna od tema u pristupanju je NATO, iako to nije obaveza. Ta tema može biti na dnevnom redu ako bude bila potrebna kao vid pritiska na Republiku Srpsku, zbog mnogih drugih pitanja koja će biti otvarana u okviru ovog mandata“, rekao je Kovačević.
Kovačević kaže da njega suštinski najviše brine u budućnosti Bosne i Hercegovine upravo to što postoje tri člana Predsedništva i da svaki vuče na svoju stranu.
„Očigledno je da će imati jedno prilagođavanje institucija ljudima ili ljudi institucijama. Videćemo kako će se Dodik ponašati u Sarajevu, kako će zaista raditi Džaferović i Komšić i da li su poslednje izjave postizborne poruke na talasu izborne kampanje i neka vrsta odmeravanja snaga. Komšić je izjavio da će na Dodikov populizam odgovarati hladne glave. Kao da se radi o nekoj utakmici ili sportu. Naime, mislim da će ipak Sarajevu u Predsedništvu doći do neke vrste kompromisa oko pitanja koja se moraju rešavati, jer to je vrlo važno za sve tri strane“, rekao je Kovačević.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com