Tirana savetuje Prištinu na „osvetu“ Beogradu zbog Haradinaja

Albanski šef diplomatije Ditmir Bušati kaže da treba revidirati dijalog Beograda i Prištine posle hapšenja bivšeg kosovskog premijera Ramuša Haradinaja.

Bušati je rekao da je posle šest godina pregovora došlo vreme za novu procenu angažmana, jer Srbija vidi dijalog kao mogućnost za povratak na Kosovo, prenela je Nezavisna balkanska agencija.

Šef albanske diplomatije zahtevao je od Evropske unije (EU) da izvrši pritisak na Srbiju zbog, kako je naveo, miniranja procesa normalizacije odnosa Beograda i Prištine.

„EU mora biti angažovana u sprečavanju stavova i postupaka koji miniraju proces normalizacije. Mora biti više uključena u postizanje sporazuma i njihovu primenu. U suprotnom, sporazumi neće imati nikakvu nikakvu vrednost“, kazao je on.

Prema njegovim rečima, postoji rizik da se proces izgradnje mostova, koji je ohrabrila EU, pretvori u proces izgradnje zidova.

On je kazao da izjave srpskog predsednika Tomislava Nikolića i premijera Aleksandra Vučića o hapšenju Haradinaja pokazuju da je njihov cilj da steknu političke poene preko Kosova.

„Njihove izjave pokazuju da oni (Nikolić i Vučić) žive u tamnoj prošlosti, kao i da još misle da mogu da steknu političke poene preko Kosova, ali to je kontraproduktivno na duge staze“, naveo je on.

Prekid dijaloga Beograd i Prištine zatražile su sve opozicione političke partije na Kosovu. Sličan stav ima i kosovska ministarka za dijalog Edita Tahiri.

Francuski sud odlučiće u četvrtak o zahtevu odbrane Ramuša Haradinaja da bude uslovno pušten iz pritvora u toj zemlji, izjavio je Arianit Koci, pravni zastupnik lidera Alijanse za budućnost Kosova (AZBK) i bivšeg premijera Kosova, kojeg Srbija sumnjiči za ratne zločine.

Prema rečima Kocija, Haradinaj bi trebalo da bude oslobođen, ali uz obavezu da ostane u Francuskoj do kraja procedure i donošenje konačne odluke.

Bivši haški optuženik uhapšen je u sredu na aerodromu u Bazelu, na francuskoj teritoriji, po poternici iz Srbije.

Poternicu protiv Haradinaja Srbija je izdala 2006. godine zbog sumnje da je počinio ratne zločine 1998. i 1999. godine dok je bio jedan od komandanata Oslobodilačke vojske Kosova (OVK). Suđeno mu je u Haškom tribunalu za ratne zločine, ali je 2012. godine oslobođen svih optužbi.

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com