Sjedinjene Američke Države (SAD) blokirale su uvoz proizvoda od morske soli sa velike farme soli u Južnoj Koreji zbog optužbi za prinudan rad.
SAD su time postale prvi trgovinski partner koji je preduzeo kaznene mere protiv farmi soli, koje se nalaze uglavnom na ostrvima na jugozapadnoj obali Južne Koreje, a koje imaju probleme sa prinudnim radom više decenija.
Uprava carina SAD izdala je nalog o obustavi saradnje sa farmom soli Taepjung (Taepyung), sa obrazloženjem da postoje informacije koje razumno ukazuju na korišćenje prinudnog rada u jednoj kompaniji u ostrvskom okrugu Sinan, gde se proizvodi većina proizvoda od morske soli u Južnoj Koreji.
Od izdavanja naloga u sredu, 2. aprila, carinski službenici u svim lukama u SAD moraju da zadrže proizvode koji dolaze sa ove farme.
Taepjung je najveća fabrika soli u Južnoj Koreji i proizvodi oko 16.000 tona soli godišnje, što čini oko šest odsto ukupnog izvoza te zemlje i glavni je snabdevač prehrambenih kompanija u Južnoj Koreji.
Farma koja se nalazi na ostrvu Džungdo (Jeungdo) u Sinanu iznajmljuje većinu svojih slanih polja zakupcima i više puta je optužena za korišćenje prinudnog rada.
Ministarstvo spoljnih poslova Južne Koreje saopštilo je da nadležne vladine agencije i Ministarstvo pomorstva i ribarstva preduzimaju korake za rešavanje problema na ovim farmama od 2021. godine i dodalo da se so, koja se na tim farmama trenutno proizvodi, ne nastaje prinudnim radom.
Ministarstvo ribarstva saopštilo je da planira da u što kraćem roku uvede neophodne mere kako bi zatražilo ukidanje naredbe SAD o prekidu uvoza.
Prinudan rad i ropstvo razotkriveni su na na južnokorejskim farmama soli još 2014. godine, kada je kopnena policija, prerušena u turiste, iz ropstva tajno izvukla nekoliko desetina radnika, uglavnom osoba sa invaliditetom.
Američka carina je saopštila da je tokom istrage o Taepjungu identifikovala nekoliko znakova prinudnog rada, uključujući zloupotrebu ranjivosti, obmanu, ograničenje kretanja, zadržavanje ličnih dokumenata, zastrašivanje i pretnje, fizičko nasilje, dužničko ropstvo, zadržavanje plata i prekomerni prekovremeni rad.
Tada su desetine vlasnika farmi i posrednika u zapošljavanju optuženi, ali nijedan zvaničnik povodom toga nije kažnjen, uprkos navodima da su neki od njih znali za ropstvo.
Vrhovni sud Južne Koreje je 2019. godine potvrdio presudu kojom je vladi naloženo da isplati odštetu trojici muškaraca koji su bili porobljeni na farmama soli u Sinanu, priznajući da lokalni zvaničnici i policija nisu pravilno nadgledali njihove životne i radne uslove.
Prinudni rad na farmama soli ponovo je dospeo u javnost 2021. godine, kada je otkriveno da je desetak radnika u Taepjungu pretrpelo razne zloupotrebe u radu, poput ropstva i krađe plata.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com