Saslušani Grčić i ostali osumnjičeni, zatražen pritvor za one koji nisu priznali krivicu

Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu je večeras saopštilo da su pred Posebnim odeljenjem za suzbijanje korupcije saslušani bivši v.d. direktora preduzeća „Elektroprivreda Srbije“ (EPS) Milorad Grčić – sada Predsednik opštine Obrenovac, i još 14 osoba zbog sumnje da su oštetili to preduzeće za više od 100 miliona dinara.

Deo osumnjičenih je na saslušanju izneo odbranu, od kojih su pojedini priznali izvršenje krivičnih dela za koja se terete, dok su se ostali branili ćutanjem koristivši svoje zakonsko pravo da ne iznose odbranu.

Nakon saslušanja tužilaštvo je sudiji za prethodni postupak Višeg suda u Beogradu predložilo da Miloradu Grčiću, Aleksandru Papuću, Ivanu M. i Igoru R. odredi pritvor da ne bi uticali na svedoke i da ne bi ponovili krivično delo u kratkom vremenskom periodu.

Takođe, određivanje kućnog pritvora i mera zabrane prilaženja sastajanja i komuniciranja sa svedocima predložena je za Tonija A, Milana B, Nemanju S, Miloša M, Nenada V, dodaje se u saopštenju.

Osumnjičenima koji su priznali krivicu ukinuto je zadržavanje i oni će se u daljem toku postupka braniti sa slobode.

Grčić, Papić i ostalih 13 se sumnjiče da su od 2018. do 2021. godine izvršenjem raznih krivičnih dela oštetili „EPS“ za više od 100 miliona dinara, u kojem iznosu su sebi i drugima pribavili imovinsku korist, koju su zatim ubacivali u legalne novčane tokove.

Naredbom o sprovođenju istrage, Grčiću se na teret stavlja produženo krivično delo zloupotreba službenog položaja, koordinatoru IKT poslova „EPS“ Ivanu M. produženo krivično delo zloupotreba službenog položaja, zatim krivično delo zloupotreba službenog položaja, kao i krivično delo primanje mita u sticaju sa krivičnim delom pranje novca, a službeniku u IKT sektoru „EPS“ N.S, krivično delo zloupotreba službenog položaja.

Odgovornim licima u privrednom društvu „Tim Systems“ Aleksandru Papiću, Toniju A. i Nenadu V. na teret se stavlja krivično delo zloupotreba položaja odgovornog lica u saizvršilaštvu.

Direktor preduzeća „IntellSec“ Milan B. tereti se za krivična dela pranje novca i davanje mita, a direktor preduzeća „HRC Horeca“ Miloš M. za krivično delo pranje novca.

Za krivično delo pranje novca terete se i Katarina M, Pavle G, Marko R, Igor R. i Kristina B.

Rukovodilac Odeljenja za sisteme tehničke zaštite i informatičku bezbenost u Sektoru za automatsku obradu podataka Ogranak „RB Kolubara“ Ljubiša S. tereti se za krivično delo trgovina uticajem, a direktor Fudbalskog kluba „Borac“ iz Lazarevca Dejan B. za krivična dela pranje novca i zloupotreba položaja odgovornog lica.

Postoje osnovi sumnje da su Milorad G, Ivan M. i Nemanja S. tokom 2018. i 2019. godine korišćenjem svog službenog položaja i ovlašćenja zajedničkim delovanjem u vezi sa sprovođenjem pet javnih nabavki pribavili privrednom društvu „Tim Systems“ 53,85 miliona dinara i privrednom društvu „IntellSec“ imovinsku korist.

To su, navodi tužilaštvo, javne nabavke za kojima nije imao potrebu nijedan organizacioni deo „EPS“, niti su nakon nabavke korišćena nabavljena sredstva.

Javne nabavke nose naziv „Sistem za kontrolu i evidenciju pristupa za motorna vozila“, „Softver za zaštitu mobilnih telefona“, „Sistemi za nadzor energetskih područja“, „Audio i digitalna oprema“ i „Oprema za servisiranje mobilnih uređaja“.

Prethodno je Milorad G, korišćenjem ovlašćenja doneo dopunu Pravilnika o organizaciji i sistematizaciji poslova u „EPS-u“ u koji je dodao novo radno mesto u korporativnim poslovima u sektoru za informaciono-komunikacione tehnologije, pod nazivom „Koordinator IKT poslova „EPS“, sa jednim izvršiocem, nakon čega je 28. februara 2018. godine Ivan M. raspoređen na to radno mesto.

Takođe, postoje osnovi sumnje da je Ivan M. u toku 2020. godine zahtevao i primio poklon u iznosu od ukupno 81.000 evra od vlasnika i direktora „IntellSec“ Milana B, nakon sprovedenih javnih nabavki u „EPS“ u vrednosti od više od 100 miliona dinara, pod uslovima koji su omogućili da preduzeće „IntellSec“ bude izabrano za dobavljača.

Potom je, kako se sumnja, Ivan M. od 4. januara do 25. maja 2021. godine vršio prenos imovine koju je pribavio kriminalnom delatnošću na taj način u nameri da prikrije i lažno prikaže njeno nezakonito poreklo.

On je deo novčanih sredstava podelio i davao u gotovini drugim osumnjičenima da taj novac uplate na njegov račun, čime je u navedenom periodu na njegov račun uplaćeno ukupno 8,85 miliona dinara.

Tužilaštvo navodi da postoje osnovi sumnje da je Milorad G. tokom 2018. godine u svojstvu službenog lica pribavio sebi imovinsku korist tako što, postupajući mimo propisa, nije prijavio postojanje ličnog interesa prilikom sprovođenja javne nabavke „EPS“ pod nazivom „Sistem za kontrolu i evidenciju pristupa za motorna vozila“.

Nakon toga je dodeljen ugovor preduzeću „Tim Systems“ sa kojim je ranije bio u finansijskom odnosu koji je mogao uticati na njegovo postupanje, odnosno od tog privrednog društva je kupio dva putnička vozila „Škoda Oktavia“ za koja nije platio deo kupoprodajne cene u iznosima od 1,39 miliona dinara i 194.600 dinara.

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com