Bivši šef CIA za Balkan Stiven Mejer smatra da je došlo vreme za podelu Kosova i kaže da bi vlada Aleksandra Vučića trebalo najpre da obavesti EU i Prištinu da obustavlja učešće u briselskom procesu, jer ni nakon tri godine i neprekidnog opiranja kosovskih Albanaca nije postignut značajan napredak.
Podela Kosova bi mogla da se sprovede po etničkoj liniji, pri čemu bi Srbija imala potpuni sauverenitet na teritoriji severno od Ibra, naveo je Mejer u autorskom tekstu za Nedeljnik.
Mejer smatra da je moguće postići sporazumom između Beograda i Prištine čije bi sprovođenje nadgledale UN, kao i da je moguće da se iz pregovora isključe SAD i EU, s obzirom da je uveren da bi njihovo učešće proizvelo nepotrebne pritiske, usporavalo proces i zakomplikovalo konačno zaključenje problema.
„Kada bi se takav politički sporazum zaista mogao postići on bi neminovno popločao put za višestruke ekonomske nagodbe koje bi jednako koristile i Srbiji i Kosovu, a taj put otvorio bi se i između Srbije i Republike Srpske“, istakao je Mejer.
Kako kaže, Beograd mora jasno da stavi do znanja da je Srbija voljna da se upusti u pregovore, te prognozira da će to i uraditi, ali tek kada se uspostavi novi, efikasniji okvir.
„Priština će osuditi ovakav stav i apelovati na EU i SAD da izvrše pritisak na Srbiju. Ali, jednom kada Beograd prelomi, ne sme da ustukne“, uveren je.
Mejer kaže da je potrebno da Beograd ustanovi okvir za pregovore koji će služiti srpskim interesima, ali da istovremeno bude fer i pravičan prema svim akterima.
„Beograd mora da preuzme ulogu lidera u ovom procesu, umesto da pristane na poziciju slabijeg koji preklinje. Novi pristup mora da se neizostavno pozabavi pitanjem suvereniteta. Vučićeva vlada definitivno je pokazala hrabrost prkoseći EU i SAD odbivši da uvede sankcije Rusiji. Mora biti jednako hrabra i po pitanju Kosova“, naveo je Mejer.
Beograd mora, kako ističe, da prihvati tešku činjenicu da Srbija neće dobiti Kosovo nazad i da bi bilo kakav pokušaj u tom pravcu neminovno potpalio rat, koji Srbija ne bi mogla da dobije.
„Prema pisanju medija, premijer Ivica Dačić nedavno je izjavio da se ne nada da će budući predsednik SAD Donald Tramp vratiti Kosovo Srbiji. To je definitivno tačno. Pre svega, Tramp ne poseduje moć, autoritet, niti pravo da učini tako nešto“, kaže Mejer.
On navodi da zna koliko je Srbima teško da konačno prihvate činjenicu da je suverenost nad oblastima južno od reke Ibar nepovratno izgubljena.
„Ali, nažalost, činjenica je da se srpski narod sa tim mora suočiti ukoliko ima nameru da se pokrene u boljem smeru. Drugo, na Kosovu i dalje živi 150.000 Srba koji zaslužuju podršku i zaštitu Srbije“, rekao je Mejer.
Beograd bi trebalo da primeni ideju Slobodana Samardžića iz 2008. godine o podeli Kosova po etničkoj liniji, smatra Majer, koji objašnjava da bi se prema tome uspostavila punu suverenost severno od Ibra, gde Srbi čine više od 90 odsto stanovništva.
„Ukidanje učešća Srpske liste u Skupštini Kosova trebalo bi da dovoljno dobro još jednom demonstrira koliko je situacija za Srbe na Kosovu strašna i da je neophodno pronaći rešenje što pre. Oblast južno od Ibra trebalo bi da potpadne pod suverenitet Kosova. Svi Albanci severno od reke koji ne žele da žive pod srpskom suverenošću treba da se presele na jug uz pomoć UN“, naveo je Mejer.
Briselskim dogovorom, ističe, do sada nije postignut naročit uspeh, a mali progres koji je načinjen uglavnom se ticao trivijalnijih pitanja, poput telekomunikacija, koja nemaju preteranog uticaja na srž problema.
Nikakvog pomaka nema ni u uspostavljanju Zajednice opština sa srpskom većinom na Kosovu zbog kosovske nepopustljivosti, ocenjuje Mejer.
Svaki pokušaj normalizacije odnosa od 1999. propao je prvenstveno zato što nisu rešena fundamentalna pitanja.
Beograd je, u suštini, prećutno predao suverenost, a da zauzvrat nije dobio ništa, smatra Mejer i dodaje da SAD i pojedine članice EU vrše ogroman pritisak na Beograd da “normalizuje“ odnose sa Prištinom, a da je prećutna saglasnost Srbije nagrađena otvaranjem pravnih tekovina EU.
„Reci “normalizacija odnosa izmedu Beograda i Prištine“ zvuči kao da je reč o sporazumu između dve suverene države. To, barem javno, nije ono što Beograd želi, ali svakako je u skladu sa težnjama Prištine“, dodao je Mejer.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com