Blago je na svakom koraku Srbije

Neiskoriลกฤ‡ena dragocena voda otiฤe, a samo u Vojvodini ima 50 lokaliteta gde je moguฤ‡e geotermalne vode iskoristiti u lekovite svrhe ili izgraditi banje.

To pokazuje studija koju je uradio beogradski Rudarsko-geoloลกki fakultet. Energetski gledano, kada bi Srbija iskoristila samo deset odsto geotermalnog potencijala, mogla bi da zameni jednu treฤ‡inu energije koju potroลกi na grejanje.

Temperatura geotermalnih voda na podruฤju Vojvodine je od 25 do 80 stepeni. Korist od tog velikog prirodnog potencijala mogu imati graฤ‘ani, a idealan je za razvoj zdravstvenog turizma, piลกeย „RTS“.

„Ceo koncept nije zamiลกljen tako da sada svuda otvaramo neke ogromne banje. Zapravo, svaka lekovita pojava, koju je naลก fakultet sa Medicinskim fakultetom determinisao moลพe biti ili javna ฤesma ili javno kupatilo, velnes i spa ili sportsko-rekreativni centar ili na kraju krajeva specijalna bolnica“, kaลพe za RTS profesor Rudarsko-geoloลกkog fakulteta Dejan Mileniฤ‡.

U koje projekte ฤ‡e ulagati odluฤivaฤ‡e lokalne zajednice na ฤijoj su teritoriji izvori. Rezultati istraลพivanja geotermalnih resursa dostupni su i investitorima.

„Na lokalnim samoupravama je da odrede model ulaganja, da li ฤ‡e to biti direktne investicije, koncesije ili privatno-javna partnerstva. Ovo je prvi korak, a drugi da to uputimo prema svetskoj, a prevashodno domaฤ‡oj investicionoj javnosti“, ukazuje pokrajinski sekretar za privredu i turizam Ivan ฤokoviฤ‡.

Geotermalni izvori mogli bi da donesu i veliku energetsku uลกtedu zamenjujuฤ‡i gas ili ugalj. Pojedinaฤne zgrade taj potencijal veฤ‡ koriste, a Bogatiฤ‡ ฤ‡e biti prva opลกtina u Srbiji ฤija ฤ‡e toplana koristiti bogate maฤvanske termalne izvore. Spremaju se projekti i za druge gradove.

„Pored toplotne, moram da napomenem da smo poฤeli sa projektima za proizvodnju elektriฤne energije. I to je zapravo naredna faza. Dakle, jako je puno bivลกih ugaลกenih vulkana koji su i dalje vreli u podzemlju. Mogu davati temperature podzemnim vodama i preko 100 stepeni“, dodaje profesor Mileniฤ‡.

I projekat koji struฤnjaci Rudarsko-geoloลกkog fakulteta rade sa Francuzima biฤ‡e zavrลกen do juna i pokazaฤ‡e pet najperspektivnijih lokacija za koriลกฤ‡enje geotermalne energije za proizvodnju struje.

(RTS)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com