U Srbiji se danas obeležava Dan sećanja na stradale i prognane Srbe u ratovima ’90.tih, a proglašen je i dan žalosti povodom 20 godina od progona Srba iz Hrvatske u akciji „Oluja“.
Pre tačno dve decenije, 5. avgusta, iz Hravatske je proterano više od 200.000, a ubijeno i nestalo skoro 2.000 Srba. Vlada je apelovala na gradjane da u podne zastanu uz sirene i zvona sa hramova Srpske pravoslavne crkve i odaju poštu stradalima.
Parastos nastradalima u Hrvatskoj i BiH biće održan u Crkvi Svetog Marka u 11 časova.
Godišnjica „Oluje“ biće obeležena nizom manifestacija, pa će tako u Beogradu u 11 časova na Savskom trgu predstavnici više udruženja ratnih veterana i invalida položiti vence na spomenik „Žrtvama rata i braniocima otadžbine 1990. – 1999. godine“.
Na platou ispred Skupštine grada, deset minuta pre podneva biće odata počast žrtvama „Oluje“, a najavljeno je prisustvo gradskih zvaničnika. U Sava centru u 14 sati počeće Memorijalna akademija u organizaciji Koalicije udruženja izbeglica.
I Srpska radikalna stranka obeležiće godišnjicu „Oluje“ skupom ispred ambasade Hrvatske, a protest je zakazan za 17 sati.
Ministarstvo kulture i informisanja pozvalo je medijske kuće da se „striktno pridržavaju obaveza o obeležavanju dana žalosti, koje su jasno definisane zakonskim odredbama“.
Mediji su dužni da svoje programske šeme detaljno prilagode danu žalosti, uključujući i emisije namenjene inostranstvu, kao i da emituju prikladnu muziku i emisije, umesto humorističkih, zabavnih, folklornih i drugih sadržaja sa zabavnom i narodnom muzikom, navodi se u saopštenju.
Na naslovnim stranama dnevnih novina koje treba da budu isključivo u crnoj i beloj boji, što važi i za fotografije, potrebno je objaviti i odluku o proglašenju dana žalosti i njegovom obeležavanju.
Zbog dana žalosti danas je otkazan i program sabora Trubača u Guči.
U skladu sa Zakonom, obavezu da prilagode svoje programe imaju i sve ustanove kulture.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com