Direktorat civilnog vazduhoplovstva: Vežba „SAREX 39-18“

BEOGRAD – Direktorat civilnog vazduhoplovstva Republike Srbije saopštio je danas da je uspešno realizovao kompleksnu vežbu traganja za vazduhoplovom i spasavanja lica u reonu mesta Kučevo u Braničevskom okrugu.

Vežba „SAREX 39-18“, izvedena je u četvrtak u skladu sa redovnim godišnjim planom uvežbavanja Sektora za traganje i spasavanje Direktorata civilnog vazduhoplovstva u cilju provere funkcionisanja celokupnog nacionalnog sistema traganja i spasavanja.

Ta dosad najkompleksnija po broju angažovanih učesnika, okupila je preko 200 profesionalaca iz 16 organizacija i jedinica iz nacionalnog sistema traganja i spasavanja.

Učešće su uzeli pored Spasilačko-koordinacionog centra DCV-a i RV i PVO Vojske Srbije, Vojnomedicinska akademija, 63. padobranski bataljon, Helikopterska jedinica MUP-a Srbije, Sektor za vanredne situacije, odeljenje u Požarevcu, Operativni centar MUP-a, Policijska uprava Požarevca i stanica policije u Kučevu, Klinički centar Srbije, Klinički centar Niš, Hitna pomoć Kučevo, Gorska služba spasavanja, Crveni krst Srbije, Sektor za analitiku, telekomunikacione i informacione tehnologije MUP-a, Kontrola letenja Srbije i Crne Gore i Centar za istraživanje saobraćajnih nesreća.

Prema planiranom scenariju vežbe, avion za panoramsko razgledanje sa devet putnika doživeo je u rejonu Kučeva sudar sa jedrilicom u vazduhu i bio prinuđen da izvrši vanaerodromsko sletanje, nakon čega je sa njim došlo do gubitka radio veze. Nakon bliskog susreta sa avionom, jedan od članova posade jedrilice iskače, otvara spasavajući padobran i nezgodno se prizemljuje na drvo, povređuje i ostaje da visi. Drugi član posade uspeva da izvede grubo sletanje jedrilicom, nakon čega aktivira lični predajnik u slučaju nužde. Po prijemu signala Spasilačko-koordinacioni centar DCV-a aktivira službe iz sistema traganja i spasavanja i kreće spasilačka akcija.

Kako je na kraju vežbe izjavio Nikola Šarančić, načelnik Spasilačko-koordinacionog centra DCV-a i rukovodilac vežbe, od ključnog značaja za svaku spasilačku akciju je preciznost, brzina i uvežbanost.

„Cilj vežbe bio je da prikažemo funkcionisanje organizacije rada nacionalnog sistema. Kako putem rada Spasilačko-koordinacionog centra, uspostavljanja i funkcionisanja štaba operacije traganja i spasavanja, tako i putem korišćenja informacionih tehnologija u spasilačkim operacijama, planiranja operacije, angažovanja i koordiniranja jedinicama, komunikacijom među jedinicama, pretragom terena iz vazduha ali i kopnenom pretragom terena. Demonstrirali smo evakuacije povređenih upotrebom spasilačkog vitla (dizalice) i upotrebom tehnika spasavanja u vertikalnim uslovima kada se unesrećeni nalazi na drvetu. Kulminacija vežbe bilo je gašenje požara na olupini aviona, pružanje prve pomoći povređenima i njihov transport do zdravstvenih ustanova. Izuzetno smo zadovoljni vežbom i nivoom saradnje svih nacionalnih kapaciteta u ovom važnom segmentu za civilnu avijaciju“, istakao je Šarančić.

Direktorat civilnog vazduhoplovstva je nacionalno regulatorno i nadzorno telo Republike Srbije u civilnom vazdušnom saobraćaju, koji svoje poslove obavlja u skladu sa ratifikovanim međunarodnim sporazumima, standardima i preporučenom praksom međunarodne organizacije za civilno vazduhoplovstvo (ICAO), propisima Evropske Unije i Zakonom o vazdušnom saobraćaju Republike Srbije.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com