Međunarodna unija za telekomunikacije (ITU) potvrdila je da je pozivni broj + 383 od danas ustupljen za teritorijalnu oblast Autonomne pokrajine Kosovo i Metohija.
Istovremeno, ITU će u svojim tehničkim dokumentima, svaki put kada koristi pojam Kosovo, stavljati fusnotu kojom se naglašava da ta oznaka ne prejudicira status južne srpske pokrajine, navodi se u pismu generalnog sekretara ITU ministru trgovine, turizma i telekomunikacija Rasimu Ljajiću u koje je Tanjug imao uvid.
Kao što je dogovoreno, svaki put kada se navodi „Kosovo“ u tehničkim aneksima ITU, to će biti propraćeno fusnotom kojom se ne precizira status, što je u skladu sa rezolucijom 1244, kaže se u pismu.
Generalni sekretar ITU Haolin Zhao čestitao je srpskim organima vlasti na učinjenom napretku posle intenzivnog pregovaranja koje je trajalo skoro tri godine i da je ponosan što je ta organizacija doprinela tom procesu i zadovoljavajućem rešenju za sve strane.
Šef Kancelarije za KiM Marko Đurić naveo je ranije da je pozivni broj +383 u vlasništvu Srbije i da je dodeljen KiM kao geografskoj, a ne međunarodnoj oblasti.
Srbija je, na osnovu sporazuma postignutog u Briselu, pozivni broj +383 dodelila „geografskoj oblasti Autonomne pokrajine Kosovo i Metohija“, a deo dogovora je da se u aneksu tehnicke dokumentacije ITU ta teritorija navodi pod nazivom Kosovo, ali sa zvezdicom i fusnotom koja glasi „ovaj naziv ne prejudicira status i u skladu je sa Rezolucijom 1244 i mišljenjem MSP o kosovskoj deklaraciji o nezavisnosti“, preneo je 13. decembra list Koha, koji je imao uvid u pismo koje je Srbija uputila ITU.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić rekao je danas u Kosovskoj Mitrovici da je „Telekom Srbija“ dobio punu licencu za poslovanje na čitavoj teritoriji Kosova i Metohije.
Đurić je novinarima rekao da će danas razgovarati sa ljudima iz Telekoma Srbije i obavestiti ih da je Telekom Srbija dobio punu licencu za poslovanje na Kosovu i Metohiji.
„Preneću ljudima da je Telekomu Srbije danas uručena puna licenca za poslovanje na čitavoj teritoriji KiM i razgovaraćemo o budućim planovima za razvoj te kompanije, za koju očekujem da već za nekoliko meseci uzme značajan deo tržišta u južnoj srpskoj pokrajini“, rekao je Đurić.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com