Srbi imaju nasušnu potrebu da imaju svoje mišljenje i da se ne povinuju tuđem, dok su Albanci još kao društvo ustrojeni u rodovsko-plemenskom sistemu, i tu se mišljenje jednog poštuje.
Otkad je najavljeno da će Srbija imati unutrašnji dijalog o Kosovu, pojavile su se i podele — za i protiv. U isto vreme, počeli su u srpskoj javnosti da naviru i predlozi kakav bi epilog taj dijalog trebalo da ima: podela, razgraničenje, zamrznuti konflikt, kiparski model, priznanje Kosova…
S druge strane, iz Prištine, iako se nalaze u potpunom političkom rasulu, čuje se samo jedan glas — nezavisno Kosovo! I samo jedan predlog: priznanje te nezavisnosti od strane Beograda.
Da li je ovo pokazatelj da su u nacionalnom smislu Albanci zaista složniji od Srba ili samo imaju „jača“ leđa?
Sanda Rašković Ivić, narodna poslanica i bivša predsednica Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju, koja je na Tviteru iznela predlog „zamrznutog konflikta“, kaže da je u ovom pitanju, pored političkog aspekta, važno sagledati i „grupni mentalitet naroda“.
„Naime, Srbi su po svojoj strukturi narod individualaca, i ne kaže se uzalud — tri Srbina, četiri partije. Kod nas svako oseća potrebu da ima svoje mišljenje i da se ne povinuje tuđem, dok su Albanci još kao društvo ustrojeni u rodovsko-plemenskom sistemu, i tu se mišljenje jednog poštuje. S druge strane, Srbi kao narod su živeli svoju državnost, i ponašamo se kao da kao neko ko je nekada bio jako bogat, a i dalje misli da je bogat, pa se tako rasipa, a Albanci imaju tu jednu fanatičnu želju da ostvare još jednu svoju državu, jer jednu već imaju još od 1913. godine, a to je Albanija“, navodi naša sagovornica.
Ona napominje da Albanci i dalje streme ostvarenju ideje Prizrenske lige, i zato misli da nije tačno da svi Albanci za Kosovo imaju samo jednu ideju.
„Neki Albanci žele samo Republiku Kosovo, dok drugi žele Veliku Albaniju. Međutim, i jednima i drugima zajedničko je da ne žele zajednički život sa Srbima“, navodi ona.
Rašković Ivićeva podseća da Srbija ima Ustav i Rezoluciju 1244 u okviru kojih mora da deluje, pa u tom smislu, napominje da iako nismo narod koji je strpljiv po prirodi, sada moramo da budemo hladne glave, a ne da ovo pitanje lomimo preko kolena.
A evo i koji su se predlozi dosad našli u javnosti kao ideje o kojima bi moglo da se razgovara u unutrašnjem dijalogu za Kosovo:
Ivica Dačić, ministar spoljnih poslova Srbije:
PREDLOG: Razgraničenje
Oformiti ZSO na jugu
Za naše crkve obezbediti atoski model kao na Svetoj gori.
Finansijska nadoknada za svu uzurpiranu srpsku imovinu
Rasim Ljajić, ministar trgovine
PREDLOG: Normalizacija, bez priznanja, u nekoliko faza
Omogućiti potpunu ekonomsku saradnju sa Kosovom
Otvoriti pitanje statusa Srba na Kosovu
ZSO da ima oblik samouprave Srba na Kosovu
Otvoriti i pitanje imovine i kulturne baštine Srbije na Kosovu
Pregovori o učlanjenju Kosova u međunarodne organizacije, osim u UN, uz jasne benefite — šta bi Srbija za tu saglasnost dobila.
Oliver Ivanović, lider GI SDP sa Kosova i Metohije
PREDLOG: Kiparski model
Situacija veoma slična kao na Kipru
To je sada najbolje rešenje jer postojeće stanje nije konačno, i takvo neće biti dok ga Srbija ne prihvati
Kosovski Albanci su u „političkoj turbulenciji“ koja će trajati najmanje desetak godina
Potrebna platforma na duže staze — uključiti sve važne elementi društva: vlast i opoziciju, građansko društvo, SANU, crkvu i, pre svih, Srbe sa Kosova
Vuk Drašković, lider SPO
PREDLOG: Odredbe iz plana Martija Ahtisarija iz 2007. ugraditi u briselski dijalog.
Zajednica srpskih opština nam ne odgovara, jer ovlašćenja treba da budu veća nego što je predložio Ahtisari i o tome treba pregovarati.
Iz Ustava Srbije da se ukloni preambula, jer jedino u toj preambuli Srbija ima suverenitet na Kosovu.
Čedomir Jovanović, lider LDP
PREDLOG: Kosovu stolica u UN
Nije reč o odluci Srbije da prizna Kosovo, jer do tog priznanja i do tog stava „treba da dođu naša deca na jedan normalan način“, već o tome da se prestane sa blokadom Kosova na putu članstva u svim međunarodnim institucijama, uključujući UN
Ostatak opozicije ima svoje dileme u vezi sa ovim pitanjem, ali većina čeka da vidi šta tačno znači unutrašnji dijalog o Kosovu i Metohiji koji je predsednik Srbije Aleksandra Vučić najavio, ali i da čuje njegov predlog. Institucionalni unutrašnji dijalog o Kosovu najavljen je u Srbiji za septembar.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com