Istoričar Andrej Mitrović govorio je da je čitavog života pokušavao da nacionalnu istoriju uklopi u međunarodne tokove, ali i da je motiv Austrijanaca da 1914. pokrenu rat protiv Srbije bio da nam pokažu da nismo dorasli da imamo državu
Dva su događaja obeležila prethodne dane i mesece osamnaeste godine 21. stoleća u Kragujevcu: protest oružara i dolazak nemačkog „Simensa” koji je preuzeo ovdašnju privatnu firmu „Milanović inženjering”. Navodno, prvopomenuti događaj je loš, a drugi dobar, a u stvari je reč o samo na prvi pogled različitim krajevima jedne iste priče o našoj mučnoj istoriji i nedosanjanom snu srpskog naroda da može stvoriti nešto svoje čime će se pred svetom dičiti i što će trajati vekovima.
Osnivač firme Bratislav Milanović, vredni i oštroumni šumadijski domaćin koji je radio u Nemačkoj, izjavio je nedavno, na svečanosti povodom početka gradnje velikog industrijskog parka nadomak Kragujevca „Majnd park – Milanović”, da mu je odluka o prepuštanju firme, koja je za relativno kratko vreme postala jedna od najboljih u zemlji i najprepoznatljivijih u svetu, bila „jedna od najtežih u životu”.
Doduše, dodao je i da je dolazak nemačkog giganta „kruna svega” što je radio.
Teško je reći koji od ova dva stava, po emociji duboko različita, preteže, jer Milanović ovih dana nije imao vremena da govori za „Politiku”, a hteli smo da razjasnimo stvari, da ga pitamo da li se raduje što je „Simens” došao ili mu je, možda, žao što je svoju firmu, koju je dve decenije pravio i brižljivo negovao, prepustio drugoj kompaniji. Hteli smo to da ga pitamo, jer je na pomenutoj ceremoniji, kojoj je prisustvovao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, bilo i ovakvih komentara: „Taman što smo u Srbiji zapatili nešto svoje, došli Nemci i poklopili nas.”
Kragujevački oružari već danima protestuju, kažu da su im plate male, zahtevaju bolje uslove rade, a u stvari se bune jer strahuju da će njihova firma „Zastava oružje”, u skladu sa novim zakonom o proizvodnji i prometu naoružanja i vojne opreme, biti predata u ruke nekoj stranoj kompaniji. Tim zakonom je prvi put predviđena mogućnost ulaska stranog kapitala u našu namensku industriju, kojom se toliko ponosimo.
Strane kompanije, ako se sa predlogom zakona saglasi Narodna skupština, mogu postati vlasnici najviše 49 odsto kapitala nekog našeg vojnog preduzeća, ali predsednik sindikata „Zastava oružja” Dragan Ilić je ubeđen da je to samo „početak kraja” fabrike koja je u državnom vlasništvu punih 165 godina, još od 1853, kada je za direktora izabran francuski livac, inženjer Šarl Lubri, koji u Kragujevac stiže na poziv vlade Kneževine Srbije, a po odobrenju cara Napoleona Trećeg.
Teško je oteti se utisku da se stvari kreću ka tome da će u Kragujevcu, na kraju, nestati sve što su Srbi sami stvorili: prvo je nestala fabrika automobila koju je pod još nerazjašnjenim okolnostima 2008. preuzeo italijanski „Fijat”, potom je tiho ugašena fabrika kamiona koja je otišla u stečaj, a sada je, izgleda, na redu fabrika oružja.
Preteča današnje „Zastave oružje” je stara topolivnica, Vojnoindustrijski zavod, prva fabrika oružja na Balkanu koju su od početka 19. veka gradile obe naše kraljevske dinastije. „I moj deda je tu radio.” Ako samo pokušate da zamislite koliko je ponosa sadržano u ovim rečima mladih Kragujevčana, shvatićete koliko je „Zastava oružje” važna za ceo grad. Ali neko je želeo da izbriše sve što je nosilo „Zastavin” predznak. Nije nam dozvoljeno ni da na automobilima zadržimo „Zastavin” logo, stilizovano latinično „Z”. Rumuni i Česi su na „dačiji” i „škodi” sačuvali svoje znakove, simbole koji svedoče o istorijskom trajanju i samostalnom razvoju nacionalne industrije, uprkos tome što su firme prepustili strancima.
Istoričar Andrej Mitrović, rođeni Kragujevčanin, govorio je da je čitavog života pokušavao da nacionalnu istoriju uklopi u međunarodne tokove, ali i da je motiv Austrijanaca da 1914. pokrenu rat protiv Srbije bio to da nam pokažu da smo narod koji nije dorastao da ima državu. Prvi iskaz je deo velikog intervjua koji je pokojni akademik pre petnaestak godina dao za kragujevački nedeljnik „Svetlost”, novine koje više ne postoje, a drugi potiče iz jedne davne emisije Radio Beograda 1.
Danas se, izgleda, takve bitke ne vode oružjem, već ekonomijom. O tome svedoči i urušavanje „Zastava kovačnice”, velike fabrike koja je jedva spasena od pada u ambis na čiju je ivicu dovela bugarska firma. No, to je samo jedna od retkih kragujevačkih firmi koja je preživela tranziciju: više nema „Zvezde”, mesnoprerađivačkog giganta koji je sedamdesetih godina prošlog veka u London izvozio konzerviranu seckanu junetinu, tekstilnog kombinata „22. decembar”, fabrike galovih i tehničkih lanaca „Filip Kljajić”, kožare „Partizan”, moćne zanatske firme „Romanija”…
Na desetine hiljade radnika je ostalo bez posla tokom prethodnih dvadesetak godina. Nekada je u kragujevačkoj industriju bilo zaposleno više od 70.000 ljudi, danas mnogo manje. Domaće uspešne kompanije su retke u ovom gradu. Kragujevčani uglavnom rade kod stranih poslodavaca. Zato i ne treba da čudi što nam je jedan radnik na pomen Prvog maja odgovorio: „Kako da slavim kad ništa nije moje”.
(Brane Kartalović, „Politika“)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com