Mitropolit zagrebaฤko ljubljanski Porfirije izabran je za 46. naslednika na tronu Svetog Save, kada je njegovo ime iz jevanฤelja izvukao monah Matej. Njegov izbor za patrijarha Srpske pravoslavne crkve oglasila su i zvona sa Hrama Svetog Save i Saborne crkve u Beogradu.
Vladikaย Porfirijeย roฤen je 1961. godine u Beฤeju, a na krลกtenju je dobio imeย Prvoslav.
Osnovnu ลกkolu zavrลกio je u ฤurugu, a Gimnaziju u Novom Sadu.
Zamonaลกio ga je aktuelni vladika baฤki, a tada jeromonah Irinej (Bulovicฬ), u manastiruย Visoki Deฤani, 1985. godine.
Diplomirao je na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu u Beogradu 1986. godine, kada ga je tada episkop raลกko-prizrenski, a kasnijeย patrijarh Pavle, u manastiru Svete Trojice u Muลกutiลกtu rukopoloลพio u ฤin jeroฤakona.
Postdiplomske studije zavrลกio je u Atini, a potom dolazi u manastir Svetih arhangela u Kovilju, gde je rukopoloลพen u sveลกtenomonaลกki ฤin i postavljen za igumana.
โMonah sam postao jer sam u Crkvi tragao za onim ลกto ona zaista nudi i zbog ฤega jedino postojimo na ovom svetu, jer Bog nije ni Hrvat, ni Srbin, ni Nemac – on je ljubav, a Crkva nije na ovom svetu da bismo mi bili bolji ljudi, ili da bi se bavila socijalnom pravdom – ona postoji jer nema ฤoveka koji se ne pita o smislu svojeg postojanjaโ, rekao je Porfirije jednom prilikom objaลกnjavajucฬi zaลกto je postao monah.
Doktoriraoย je 2004. na Bogoslovskom fakultetu u Atini, a na katedri Pastirske psihologije beogradskkog Bogoslovskog fakultetaย nasledio jeย ฤuvenog psihijatra i akademika dr Vladetu Jeroticฬa.
U manastiru Kovilj bio je veoma predan izleฤenju mladih od zavisnosti.
To su godine kadaย manastir Koviljย postaje duhovna matica mnogim mladim ljudima: intelektualcima, umetnicima, popularnim glumcima i rok muziฤarima, pogotovo iz Novog Sada i Beograda.
Godine 2005. formirao je terapijsku zajednicu „Zemlja ลพivih“, koja je priznata kao najuspeลกniji projekat za leฤenje narkomanije, a danas, pod rukovodstvom vladike Porfirija, ima viลกe od stotinu ลกticฬenika u kampovima ลกirom Srbije.
Episkop Porfirije je, vecฬ deceniju predsednik Upravnog odbora srpskog privredngo druลกtva “Privrednik“ u Zagrebu, koji obezbeฤuje stipendije za veliki broj nadarenih, a siromaลกnih uฤenika i studenata, bez obzira na versku i nacionalnu pripadnost.
Kao predstavnik svih crkava i verskih zajednica 2005. godine izabran je za ฤlana Saveta Republiฤke radiodifuzne agencije (RRA), a Savet ga je za svog predsednika izabrao 2008.
Sabor mu je 2010. godine poverio da utemelji sveลกteniฤku sluลพbu u Vojsci Srbije.
Svoje struฤne bogoslovske radove je objavljivao u ฤasopisima u zemlji i u svetu.
„Vladika Porfirije, kao jedan od najuglednijih savremenih srpskih duhovnika i intelektualaca, ima izuzetno ลกirok krug prijatelja, na samo u otadลพbini, a odnose liฤnog prijateljstva i bliske saradnje neguje i sa sveลกtenicima i predstavnicima drugih Crkava i verskih zajednica. Govori grฤki, engleski i nemaฤki, i sluลพi se ruskim jezikom, a njegov stil komunikacije uvek je prilagoฤen sagovornicimaโ, piลกe, izmeฤu ostalog, u njegovoj zvaniฤnoj biografiji.
Od jula 2014. mitropolit je zagrebaฤko-ljubljanski. Tada je poruฤio da na novu duลพnost odlazi โs radoลกcฬu, bez predrasuda i otvorenog srca u odnosu na sve graฤane Hrvatske i Slovenijeโ.
โPozdravljam sve katolike, protestante, sve hriลกcฬane, bracฬu drugih veroispovesti, pozdravljam i ateiste i agnostike. Uvek cฬu iskreno biti spreman za dijalog sa svim ljudima, a dijalog, praลกtanje i pomirenje bicฬe naฤela koja cฬu nastojati da primenjujem u praksiโ, rekao je tada Porfirije.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com