Iako građani često misle da se jači zemljotresi dešavaju negde drugde, iskustvo sa Kraljevom iz 2010. godine govori drugačije, smatra načelnik Sektora za vanredne situacije MUP-a Predrag Marić, ističući da MUP ima nekoliko timova potpuno obučenih da reaguju ukoliko dođe do takve situacije.
„Potrebno je podići svest građana da to što se zemljotres dešava ređe nego negde drugde, ne znači da neće ovde, ne da žive u strahu, već da shvate da je to rizik kojem je i Srbija podložna“, rekao je Marić Tanjugu.
Ističe i da Srbija ima pet regionalnih timova sa oko 120 pripadnika potpuno osposobljenih i specijalno obučenih, zahvaljujući kolegama iz francuske i ruske službe.
Timovi su opremljeni neophodnom opremom za zbrinjavanje postradalih u ruševinama i posebno obučenim psima.
„To su ljudi koji su u stanju da reaguju u slučaju zemljotresa bilo gde u Srbiji i da pruže pomoć u kolegama regionu i te kapacitete nameravamo da proširujemo“, rekao je Marić.
Smatra i da je potrebno da deca još u školama nauče kako da se sačuvaju, što sada nije slučaj, podsećajuhi da MUP već nekoliko godina vodi kampanju da do svakog stanovnika stigne porodični priručnik za vanredne situacije, sa najosnovnijim pravilima.
Svega 100.000 priručnika je za sada podeljeno, istakao je Marić.
„Ako znate da vam preti rizik, radite sve da podignete kapacitete. Ne možete da sprečite, ali možete da spasiti što više ljudskih života“, naveo je Marić.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com