Napredak u pregovorima BG i PR odlučujući za otvaranje poglavlja

Dalji napredak Srbije u pregovorima sa EU direktno zavisi od napretka u pregovorima Beograda s Prištinom i to je odlučujuće za otvaranje novih poglavlja, izjavio je danas izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Dejvid Mekalister.

„Srbija je kroz menadžment izbegličke krize stekla mnogo novih prijatelja u Evropi. Vrlo je pažljivo registrovano kako se ta tema tretirala na različite načine u drugim zemljama u regionu“, rekao je Mekalister za Dojče vele (DW) odgovarajući na pitanje da li je Srbija, kako to ocenjuju mediji, trenutno najuzorniji đak EU na Zapadnom Balkanu.

Mekalister kaže da se ništa ne ulepšava i da EU hvali zemlje Zapadnog Balkana tamo gde to zaslužuju, a kritikuje tamo gde ništa nisu uradile ili su čak nazadovale.

„Ali, u pravu ste. Kod Srbije nam je definitivno potreban napredak po fundamentalnim pitanjima: od jačanja pravne države, nezavisnosti pravosuđa, borbe protiv korupcije… Na tome Srbija mora da radi“, precizan je Mekalister.

Odgovarajući na pitanje odnosa vlasti prema medijima, Mekalister kaže da je nezavisnost medija je fundamentalna pretpostavka za funkcionisanje demokratije. U zemljama Zapadnog Balkana i nije samo važno da se donose zakoni koji garantuju slobodu medija…

Upitan da li EU vrši pritisak da ne ostane sve samo na rečima, izvestilac EP za Srbiju kaže da je tačno da zakone treba sprovesti i u praksi.

„U stvari, ne radi se samo o zakonima, potrebna nam je politička klima u kojoj se šarolika medijska scena smatra bogatstvom društva“, rekao je.

A na pitanje da li je to rekao i premijeru Aleksandru Vučiću, on kaže da je vrlo dobar znak kada se političari ljute zbog medija.

„I ja se ponekad ljutim kada me nemački mediji kritikuju, jer svi smo na kraju krajeva samo ljudi. Ali ja se svakog dana borim za to da postoje nezavisni mediji koji smeju da me kritikuju. Na tom području vidim još prostora za napredak na Zapadnom Balkanu. Kada se političari ljute zbog medija, to je vrlo dobar znak. Kad političari stalno hvale medije, onda tu nešto ne štima“, jasan je Mekalister.

Na konstataciju da su u Srbiji na meti oštrih napada vladajućih političara, pa i dela medija u Srbiji i opozicioni političari, a da se u izveštaju EU ne spominje slučaj Savamale, Mekalister kaže:

„U našim razgovorima s političarima na Zapadnom Balkanu uvek naglašavamo da je opozicija elementarni sastojak demokratije – kao i pravna država i sloboda medija, jer bez toga nema demokratije. Ali isto tako moram da kažem da se politička merila na Balkanu ne smeju upoređivati s političkom situacijom u zapadnoj ili severnoj Evropi“.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com