Neće se kažnjavati ako kažete borac, a ne borkinja

Nacrt Zakona o rodnoj ravnopravnosti čije se odredbe odnose na rodno osetljiv jezik ne propisuje nikakve milionske kazne za pogrešnu upotrebu jezika, a konstruisanje takvih priča u javnosti predstavlja još jedan pokušaj otpora njegovom usvajanju, rekla je potpredsednica Vlade Srbije i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović.

Ona je objasnila da je suština odredbe o rodno osetljivom jeziku, zbog koje je najavljeno menjanje nastavnog plana i udžbenika što je izazvalo polemike u javnosti, da se u školama skrene pažnja na rodnu ravnopravnost, odnose između dečaka i devojčica i prevenciju nasilja u društvu.

„Ovaj zakon je najmanje priča o rodno senzibilnom jeziku, a u fokusu je priča o prevenciji nasilja, boljem položaju žena i njihovoj većoj vidljivosti u društvu“, istakla je Mihajlović.

Potpredsednica vlade smatra da je dobra prilika da se kroz Nacrt zakona o rodnoj ravnopravnosti započne i debata o srpskom jeziku koje, kako je rekla, nije bilo više od dve decenije.

„Ali, to nije razlog da slušamo priče da će neko izgubiti posao ili biti kažnjen sa milion dinara ako ne upotrebi termin „borkinja“, a kaže “borac“. To nije tačno i namerno se konstruiše kako Zakon ne bi bio usvojen“, rekla je Mihajlović.

Ona je izrazila nadu da će se pomenuti Zakon koji je, kako je naglasila, strateški važan za Srbiju, uskoro naći na sednici vlade.

„Niko me ne može ubediti da su naši susedi spremniji da imaju moderan zakon o rodnoj ravnopravnosti i rodno senzitivan jezik poput Bosne i Hercegovine. I Srbija je spremna, ali mi se čini da određeni organi ne shvataju da idemo napred i da nemamo vremena za čekanje“, rekla je potpredsednica Vlade.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com