Od 2021. godine vaลพe nova pravila za penzionisanje ลพena, ลกto znaฤi da svaki zahtev koji dame podnesu posle 31. decembra ove godine podleลพe novim, rigoroznijim uslovima. S druge strane, uslovi za odlazak u redovnu penziju za muลกkarace ostaju isti, ali to nije sluฤaj i kada je reฤ o prevremenom penzionisanju.
Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju izmenjen je 2014. godine. Od tada se zaย ลพeneย svake godine menjaju uslovi za penziju i to po pravilu da se starosna granica pomera u rasponu od dva do ลกest meseci godiลกnje. I tako sve doย 2032. godine kada cฬe dame mocฬi da idu u penziju sa 65 godina starosti, dve godne duลพe nego danas.
Naredne kalendarske godine, dame tako u starosnu penziju mogu sa 63 godine i dva meseca ลพivota, umesto 63 godine koliko je potrebno da imaju za penzionisanje u 2020. godini.ย Potreban broj godina radnog staลพa ostaje isti i iznosi minimum 15 godina.
Nova pravila za odlazak u prevremenu penziju
Nova pravila za dame jesu i ukoliko ลพele da idu u prevremenu penziju.ย Za ovu godinuย uslov je 57 godina i osam meseci ลพivota i 39 godina staลพa.ย Za narednuย je to 39 godina i ฤetiri meseca staลพa osiguranja i najmanje 58 godina i ฤetiri meseca ลพivota.
S druge strane,ย muลกkarciย u starosnu penziju u narednoj godini idu po starom – sa 65 godina ลพivota i 15 godina staลพa upisanog u radnu knjiลพicu. Ima meฤutim, promena u ostvarivanju prava na prevremenu penziju.
Oni su, naime,ย ove godineย u prevremenu penziju iลกli sa 40 godina staลพa osiguranja i najmanje 58 godina i ฤetiri meseca ลพivota.ย Sledecฬe godineย idu sa 40 godina staลพa osiguranja i najmanje 59 godina ลพivota.
U penziju bez obzira na starost sa 45 godina radnog staลพa
Ono ลกto je jednako za oba pola jeste pravilo po kome i muลกkarci i ลพene mogu redovno da se penzioniลกu saย 45 godina staลพa, bez obzira na starost. Uslov je, naravno, da su im poslodavci sve vreme tokom 45 godina redovno uplacฬivali doprinose,ย piลกeย Blic.
Iz Fiskalnog saveta se viลกe puta moglo ฤudi da je naลก penzioni sistem odrลพiv i da smo mi svoj domacฬi zadatak obavili 2014. godine kada smo usvojili nove izmene.
Izmene su prethodnih godina istovremeno donosile i mnoge zemlje u regionu, ali i u svetu. Novi zakone imaju i Crna Gora, Hrvatska i Poljska. U narednih deset godina njihovi najstariji graฤani cฬe mocฬi u penziju sa navrลกenih 67 godina. Velika Britanija i Finska u meฤuvremenu cฬe povecฬati granicu na 68 godina.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com