U Niลกu i centralnoj Srbiji osnovna vrsta belog hleba koลกta od 30 do 35 dinara, a nakon korekcije bicฬe od 35 do 40 dinara.
Pola kilograma osnovne vrste belog hleba, koji je nekada bio poznat pod imenom โSavaโ, u Niลกu i centralnoj Srbiji koลกtacฬe pet do deset dinara viลกe nego sada, odnosno od 35 do 40 dinara.
Zvaniฤna odluka o tome bicฬe donetaย krajem maja.
U ovim delovima naลกe zemlje vekna je znatno jeftinija i tom korekcijom cene se samo usklaฤuju, odnosno podiลพe se njihova donja granica, dok gornja ostaje ista na nivou Srbije. To je neophodno kako bi se saฤuvala industrija, jer je poskupela proizvodnja. To je za Novosti rekao predsednik Unije pekara Srbije Zoran Pralica.
โU Niลกu i centralnoj Srbiji osnovna vrsta belog hleba koลกta od 30 do 35 dinara, a nakon korekcije bicฬe od 35 do 40 dinaraโ, precizira Pralica. U Beogradu i Vojvodini necฬe se niลกta menjati, jer je tu vecฬ cena od 35 do 45 dinara, i to su okviri u kojima cฬe se kretati na nivou cele zemlje.
On istiฤe da Srbija i dalje ima najjeftiniji hleb u regionu. Vekna u naลกoj zemlji koลกta isto kao i pre dve godine, kada je Vlada ukinula uredbu o njegovoj obaveznoj proizvodnji i ograniฤenoj ceni. Tada je bilo propisano da pola kilograma hleba, od braลกna tipa 500, maksimalno moลพe da se prodaje za 46 dinara.
Objaลกnjavajucฬi razloge zbog kojih je u Niลกu i centralnoj Srbiji jeftinija vekna, Pralica navodi da u tim delovima naลกe zemlje ima mnogo industrijskih proizvoฤaฤa koji se na taj naฤin meฤusobno takmiฤe za dominaciju na trลพiลกtu.
โOni snabdevaju markete i spuste cenu osnovne vrste hleba, kako bi im prihvatili ostalu robu na kojoj ostvaruju veliku zaradu, kao ลกto su peciva, specijalne vrste upakovanog hleba i sliฤni proizvodi koji su skupljiโ, kaลพe Pralica. Ali, kako navodi, sada ne mogu da izdrลพe viลกe tako niske cene.
Njegov kolega, predsednik Unije pekara grada Niลกa Bratislav Vukadinovicฬ, 27. maja sastacฬe se sa industrijskim proizvoฤaฤima kada cฬe zvaniฤno biti definisane cene. Vukadinovicฬ istiฤe da sve skuplja proizvodnja stvara probleme i dovodi u pitanje opstanak industrije.
โSvi ฤinioci koji idu u hleb imaju viลกe ceneโ, navodi Vukadinovicฬ.
Poskupeli su elektriฤna energija za industrijsko pekarstvo, naftni derivati, odnosno biodizel koji koriste vozila za prevoz hleba. Osim toga, viลกe cene imaju i so, kvasac i braลกno. โMoramo saฤuvati ovu industriju koja pravi najjeftiniji hlebโ, kaลพe Vukadinovicฬ.
U Beogradu se cena osnovne vrste hleba nije menjala, ali je u pojedinim beogradskim malim, zanatskim pekarama neลกto skuplji nego u marketima.
Uglavnom koลกta od 40 do 45, a negde je i 50 dinara. U trgovinskim lancima je od 35 do 45 dinara, ali nam kaลพu da je najtraลพeniji upakovani, beli, rezani, od pola kilograma, koji koลกta od 55 do 59 dinara.
Cene specijalnih vrsta hleba su veoma razliฤite i zavise od njegovog sastava i proizvoฤaฤa, prenosiย B 92.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com