Prva dva od ukupno devet „Erbasovih“ helikoptera H145M trebalo bi da stignu u Srbiju iz Nemačke početkom 2019. godine, a po jedan će dobiti vojska i policija, piše „Blic“.
Govoreći o detaljima ugovora koji su ministarstva odbrane i unutrašnjih poslova krajem prošle godine potpisala sa kompanijom „Erbas helikopters“, potpredsednik Erbasa za jugoistocnu Evropu i Izrael, Cezar Sančez Lopez, rekao je da će prvi helikopteri biti spremni za tehnički prihvat u Nemačkoj krajem 2018. godine.
„Od prva dva helikoptera, jedan će biti za Ministarstvo odbrane, odnosno Vojsku Srbije, a drugi za Ministarstvo unutrašnjih poslova sa intervalom od mesec dana između obe isporuke, tako da možemo reći da će obe službe dobiti helikoptere u skoro isto vreme“, precizirao je on za portal „Tango six“, a prenosi „Blic“.
Kako je naveo, tehničari će započeti program obuke u 2018. godini, pre isporuke prvog helikoptera, kako bi taj model što pre počeo da se koristi u Srbiji.
„Obuka pilota biće obavljena na vašim novim helikopterima odmah nakon njihovog tehničkog prijema i to će biti u Nemačkoj“, naglasio je Sančez.
Kako objašnjava „Blic“, ugovorom je previđeno da u Srbiju stigne ukupno devet „Erbasovih“ helikoptera H-145M, od čega će šest pripasti vojsci, a tri policiji.
Prema oceni portala „Tango six“, Srbija je uspela da ispregovara paket industrijske saradnje koji, ukoliko se uspešno realizuje, može potencijalno preporoditi Vazduhoplovni zavod Moma Stanojlović i znatno unaprediti vazduhoplovno-tehnološki nivo, pre svih RV i PVO.
Helikopter H-145 M predstavlja laki transportni i višenamenski helikopter s borbenim mogućnostima i smatra se jednom od najsavremenijih letilica u svojoj klasi u svetu, objašnjava „Blic“.
Kako navodi, pored dvočlane posade, može da preveze još devet naoružanih vojnika, a može da nosi i raketno i mitraljesko naoružanje, zbog čega je idalan za prevoz pripadnika specijalnih snaga i vatrenu podršku njihovom desantu.
S obzirom na to da je reč o višenamenskoj platformi, H-145 M može da se koristi i za izviđanje i borbene zadatke.
U civilnoj verziji koristi se i za traganje i spasavanje.
U upotrebi je u SAD, Velikoj Britaniji, Nemačkoj, Brazilu, Francuskoj, Litvaniji, Saudijskoj Arabiji, Albaniji…
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com