Ako pokažu spremnost na kompromis i na drugačije modalitete za rešenje kosovskog problema, onda nešto može da se uradi u razumnom roku, u suprotnom, rešenje neće biti postignuto ni u narednih hiljadu godina, kaže Milovan Drecun.
Predsednik takozvane države Kosovo Hašim Tači poručio je sa Samita EU — Zapadni Balkan, koji se održava u Sofiji da je spreman na nastavak dijaloga sa Beogradom, ali je i najavio da bi sporazum sa Beogradom mogao biti potpisan od šest do devet meseci.
Da li je ovo realan rok za rešenje problema koji traje duže od dve decenije?
Milovan Drecun, šef Odbora za Kosovo i Metohiju u Skupštini Srbije, za Sputnjik kaže da ako bi sa albanske strane mogli da računamo na realno političko ponašanje i na spremnost na kompromis, onda bi dogovor mogao da bude postignut.
„Međutim, Tači je odmah posle ove izjave postavio i okvir kako da se problem reši, koji je neprihvatljiv za Srbiju. To znači da na tim osnovama nećemo moći postignemo rešenje. On bi da otvorimo Kosovu vrata za članstvo u UN, kao nekakvoj državi, i da ih priznamo. Takvo rešenje nije moguće. Prema tome, na kakvo rešenje Tači misli, ono neće biti postignuto u narednih hiljadu godina. Ali, ako kosovski Albanci pokažu spremnost na kompromis i na drugačije modalitete za rešenje problema, onda nešto može da se uradi u jednom razumnom roku“, ocenjuje Drecun.
Tači je u Sofiji zatražio ravnopravan tretman Kosova i liberalizaciju viza, ali i rekao da je Kosovo spremno da uđe u završnu fazu dijaloga sa Srbijom za postizanje pravnoobavezujućeg sporazuma o normalizaciji odnosa i pomirenju.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com