Ekološko udruženje Suvoborska greda uputilo je danas pismo američkom ambasadoru u Beogradu Kristoferu Hilu u kom ga je kritikovalo zbog podrške projektu kompanije Rio Tinto na eksploataciji litijuma na zapadu Srbije.
Udruženje iz mesta Pranjani kod Gornjeg Milanovca ocenilo je da je ambasador „podržao nastavak zelene tranzicije kojom bi Srbija bila eksploatisana i uništavana za potrebe drugih zemalja“.
„Interes u tome, sudeći po Vašim rečima, imaju i SAD. S druge strane, u odbrani od te tzv. zelene agende čija se realizacija godinama sistematski priprema, stoji narod zemlje u kojoj ste ambasador, a tu pre svega mislimo na meštane ugroženih područja kojima prete Rio Tinto i njoj srodne kompanije: na meštane Jadra, Valjeva, Kosjerića, Dobrinje, Jagodine, Rekovca i Pranjana“, stoji u pismu.
Iz udruženja su naveli da zbog „naučnog mišljenja nekorumpiranih domaćih stručnjaka i reputacije koju kompanija Rio Tinto ima u svetu“, ne veruju „obećanjima“ da projekat eksploatacije litijuma u Srbiji predstavlja „ekonomsku šansu uz poštovanje svih ekoloških standarda“.
„Ne znamo odakle dolazi Vaša odluka da se mešate u unutrašnja, ekonomska i ekološka pitanja zemlje u kojoj ste čelnik jednog stranog poslanstva, još nam je veća nepoznanica zašto se obraćate kao zastupnik pomenute multinacionalne kompanije, ali Vam ne bismo govorili o nelogičnostima koje su očigledne“, stoji u pismu.
Ocenjuje se da se podrškom tom projektu, ambasador SAD meša u unutrašnja pitanja Srbije.
„Ne možemo da Vas poštedimo groteskne slike na kojoj se Vaš kolega a nažalost naš sunarodnik, ambasador Marko Đurić, bavi unutrašnjim pitanjima SAD i podržava neki projekat kom se američko stanovništo protivi“, naveli su iz udruženja.
Podsetili su ambasadora da je prošle godine u Pranjanima, na obeležavanju 78. godišnjice spašavanja savezničkih, uglavnom američkih pilota iz okupirane Srbije, govorio o „snazi zajedničkog poduhvata Srba i Amerikanaca i o prevazilaženju nezamislivih prepreka na putu do cilja“.
„Mi pamtimo i herojski čin iz 1944. i zahvalnicu srpskom narodu iz 1999. godine, jer kao časni srpski seljaci još uvek gajimo kulturu sećanja, a ta čast srpskog seljaka i kultura sećanja neće nam dozvoliti da u ruke multinacionalnih kompanija i njihovih nezvaničnih zastupnika prepustimo grobove predaka i živote nas i naših potomaka“, navodi se u pismu.
Ambasador SAD Kristofer Hil izjavio je nedavno da Rio Tinto „nije samo običan rudarski projekat jer će imati veze sa modernom ekonomijom“.
Dodao je i da pokušava da o tom pitanju sarađuje sa Vladom Srbije i da se SAD trude da podrže Rio Tinto.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com