Sjedinjene Američke Države su 2014. pojačale svoju kampanju informatičkih napada radi sabotiranja raketnog programa Severne Koreje, piše Njujork Tajms.
Predsednik Barak Obama je pre odlaska iz Bele kuće 20. januara upozorio naslednika Donalda Trampa da će severnokorejska pretnja verovatno biti pitanje koje će najpre morati da rešava, dodaje Njujork Tajms.
Stručnjaci su podeljeni o uspešnosti tih informatičkih napada. Iako su neuspešna lansiranja u prvim mesecima upućivala na uspešnost tih američkih operacija, nekoliko severnokorejskih uspeha poslednjih meseci navode na sumnju.
Po oceni nekih stručnjaka, neuspesi koji su se zaređali uglavnom su bili skopčani sa proizvodnim problemima i sa nestručnošću Severnokorejaca koji su ispravili svoje greške. Pjongjang je u osam meseci uspešno ispalio tri rakete srednjeg dometa, istakli su.
Severnokorejski diktator Kim Džong-Un izjavio je u januaru da je njegova zemlja u „poslednjoj fazi priprema“ za prvo ispitivanje interkontinentalne rakete koja može da nosi nuklearno oružje kojim može da gađa Sjedinjene Države.
„Možda nije blef“, rekli su neimenovani stručnjaci.
Pozivajući se na čelnike Obamine i Trampove administracije i na zaključke javnih izveštaja, dnevnik zaključuje da SAD u ovom času nije kadar da zaustavi severnokorejski nuklearni i raketni program.
Pyongyang je sredinom februara izveo prvi raketni eksperiment nakon stupanja republikanskog predsednika na dužnost. On je odmah najavio „snažan“ odgovor Severnoj Koreji koja je, rekao je, „veliki, veliki problem“.
Rezolucije Ujedinjenih nacija zabranjuju Pjongjangu bilo kakav nuklearni i balistički program. Nakon prvog severnokorejskog nuklearnog eksperimenta 2006., režimu su šest puta uvođene sankcije, ali ga one nisu nagnale da odustane od svojih vojnih planova.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com