Moskva je još pre mesec dana upozorila da se u Istočnoj Guti sprema provokacija sa upotrebom hemijskog oružja. Da li je Zapad, posle Londona i „slučaja Skripalj“, sada krenuo u završnu fazu propagandno-psihološkog rata protiv Rusije kako bi minirao održavanje Svetskog prvenstva u fudbalu?
Zašto bi Damask koristio hemijsko oružje protiv terorista u Guti kada su oni već pobeđeni? O svemu tome u emisiji „Na nišanu Lazanskog“ govore politikolog Srđa Trifković, profesor na Fakultetu političkih nauka u Banjaluci i Momčilo Milinović, šef katedre za naoružanje na Mašinskom fakultetu u Beogradu.
Rusija je još pre mesec dana upozoravala da se u gradiću Dumi kod Istočne Gute sprema provokacija sa hemijskim oružjem. Moskva je ovaj put razvoj događaja predvidela sa matematičkom preciznošću, kaže Trifković i raspršila je mit o „zapadnim partnerima“, koji je u Rusiji bio prisutan i posle prvog zavođenja sankcija 2014.
A što je, prema Trifkovićevim rečima, možda najvažnije, spoznaja u ruskoj prestonici, posle uvođenja najnovijeg paketa sankcija, jeste da se radi o dugoročnom geopolitičkom sukobu koji neće biti rešen izmenom nekog od aspekata ruske politike, jer se radi o neprijateljstvu Zapada prema Rusiji kao takvoj.
Dva dokumenta, kaže Trifković, jedan iz Bele kuće a drugi iz Pentagona, označavaju Rusiju i Kinu, ne kao rivale u procesu stvaranja multipolarnog sveta, već kao neprijatelje, što, kaže on, može da dovede do tragičnih posledica.
„Američka imperija nije strukturalno spremna da se pomiri sa svojom skromnom multipolarnom ulogom na zapadnoj hemisferi. Oni će napraviti veliko čudo i haos pre nego što se sklone sa pozicije“, kaže Trifković.
U ruskim medijskim i tink-tenk krugovima, kaže Trifković, vlada mišljenje da je Zapad, kako kaže, poludeo. Za razliku od Kubanske krize iz 1962, kada se svet nalazio na ivici nuklearnog rata, ali je postojao način za komunikaciju dve supersile, danas kanali komunikacija ne postoje.
Prizori snimljeni u Dumi, gde ljudi, samo sa hirurškim maskama preko usta, ispiraju oči navodno kontaminiranim osobama običnom vodom deluju komično, kaže Milinović, kao što je delovala komično istraga u Solsberiju, gde je navodno otrovan Sergej Skripalj i gde su istražitelji bili obučeni, kako kaže, u marsovska odela, dok pored njih šetaju policajci u običnim uniformama.
Međutim, u pitanju je, kako Milinović kaže, teška politička igra u kojoj Imperija (Amerika) proverava ko joj je odan u trenutku kada je Britanija napustila EU, a EU se osetila nezaštićenom jer nema više mentora u Americi.
Prema Trifkovićevim rečima, sprema se, kako kaže, nekontrolisana eskalacija.
„Mi sada imamo, prvi put posle Hladnog rata, situaciju da donosioci odluka nemaju odgovornost pred svojom javnošću i istorijom, već se osećaju napunjeni adrenalinom i spremni su da kockarski rizikuju“, kaže Trifković.
Zbog toga su Amerikanci spremni da intervenišu u Siriji, iako je Rusija stavila svoje protivraketne sisteme u stanje pripravnosti.
U poređenju sa sadašnjim američkim establišmentom, bivši predsednik Barak Obama bio je uzdržan.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com