Izjava šefa turske diplomatije Mevluta Čavušoglua, data pred posetu njegovog američkog kolege Ankari, zaoštrila je diskusiju u vezi sa budućnošću tursko-američkih odnosa, koji inače prolaze kroz krizni period.
Na konferenciji za medije, Čavušoglu nije isključio da se odnosi između Turske i SAD mogu sasvim pogoršati. Prema rečima šefa turske diplomatije, do toga će doći ako Vašington ne učini konkretne korake ka poboljšavanju situacije. „Mi ne želimo više nikakva obećanja, već dela. To ćemo otvoreno reći Tilersonu tokom njegove posete, zato što odnosi sa SAD sada prolaze kroz tešku krizu“, bio je otvoren ministar.
Husein Kodžabijik, komentarišući posetu američkog državnog sekretara Tilersona Ankari, za Sputnjik je objasnio da izjave Čavušoglua i Erdogana znače da je strpljenje Turske na ivici.
„Pretpostavljam da je Turska spremna da otvoreno kaže — ako smo mi saveznici, ako u okvirima NATO-a među nama postoji saradnja, onda trebalo da se i vi ponašate odgovorno. U suprotnom, mi sa sebe skidamo odgovornost za događaje i situacije u budućnosti“.
Govoreći o tome šta bi moglo da se desi ako posle Tilersonove posete zahtevi Turske ne budu ispunjeni, Kodžabijik objašnjava:
„O posledicama tog eventualnog lošeg scenarija je govorio i predsednik, pomenuvši ’osmanski šamar‘. Pojasniću: kada je svojevremeno američki general pretio Turskoj rečima: ’U slučaju napada, izvršićemo udar‘, predsednik Erdogan je odgovorio da je ’očigledno da oni nikada nisu dobili osmanski šamar‘. Reči predsednika nose simbolični karakter sa veoma dubokim smislom. Turska govori o svojoj bespogovornoj rešenosti da ukloni svaku opasnost koja predstavlja pretnju njenoj bezbednosti“.
Prema mišljenju eksperta za pitanja spoljne politike Centra međunarodnih odnosa i strateških studija Ahmeta Babiša, u osnovi problema koji postoje u tursko-američkim odnosima leži činjenica da su SAD prekršile obećanje da se neće kretati zapadno od Eufrata, kao i činjenica da nisu napustili Siriju.
„SAD su svojevremeno dale reč, ali se nisu pridržavale obećanja. Reči Čavušoglua mogu se oceniti kao podsećanje na to. U rukama Turske su brojni aduti protiv Amerike — baza u Indžirliku, kao i radar u Kiredžiku. Zato, ako SAD ne održe svoja obećanja, Turska može adekvatno da odgovori. I ovde se ne sme zaboraviti vrlo važan momenat, a to je da SAD i dalje podržavaju kurdske odrede samoodbrane i šalju im oružje, a za njih tvrde da se bore protiv DAEŠ-a“.
Govoreći o tome da Amerika rapidno gubi svoju moć u regionu, najpre u Siriji, Babiš je dodao:
„Sa dolaskom Trampa na vlast u SAD, Vašington je u Siriji počeo bukvalno da se ’valja u blatu‘ i u značajnoj meri izgubio svoju moć. Ako SAD ne učine ono što od njih očekuje Turska, malo je verovatno da će države ući u otvoreni konflikt, ali će u bilateralnim odnosima doći do ozbiljnog jaza, čije će posledice teško biti otklonjene“.
Podsećajući da je poseta Tilersona Ankari zapravo deo bliskoistočne turneje, Babiš je dodao: „Turska nema alternativu, jer je njena armija druga po brojnosti u redovima Alijanse. Osim toga, Tursku odlikuje jedinstveni geopolitički položaj. Pa ipak, govore da Tilerson u svom portfoliju navodno ima alternativnog saveznika, a da bi to mogao biti Jordan“.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com