Ako je Angela Merkel veći deo kancelarskog službovanja provela u gašenju požara širom Evrope – od finansijske, preko grčke do migrantske krize – njen sledeći i verovatno poslednji mandat usredsrediće se na temu blisku svakom dugogodišnjem lideru – a to je zaostavština, piše evropski portal „Politiko“.
Pitanje da li će kancelarka eventualnim četvrtim mandatom obezbediti mesto u istoriji, međutim, zavisiće u velikom delu od toga da li će uspeti da postavi Evropu na čvršće temelje.
Kombinacija ekonomske slabosti i opšteg utiska da su Brisel i/ili Berlin krivi za nacionalne bolesti, umanjila je poverenje građana u Uniju i podstaklo populističke pokrete od Španije do Švedske.
Ako EU nastavi da slabi narednih godina, Merkelova kao najdominantnija politička figura na Kontinentu ostaće upamćena kao lider koji je izgubio Evropu, navodi se u komentaru.
Za povećanje poverenja u Uniju, kancelarkini saradnici veruju da je potrebno uraditi još mnogo toga, a Bregzit bi mogao biti katalizator za preokret.
„Ljudi u Berlinu shvataju da je važno iskoristiti trenutak zato što se on možda neće ponoviti. Vreme nije na strani integracije već regresije“, kaže Jozef Janing, šef odeljenja Evropskog saveta sa spoljne poslove u Berlinu.
Da Merkelova shvata da ima ograničeno vreme za delovanje bilo je jasno prošle nedelje kada se za nekoliko dana sastala sa 15 evropskih lidera. Glavna poruka ove „šatl diplomatija“ uoči neformalnog samita u Bratislavi, bila je da je Berlin spreman da sasluša, piše „Politiko“.
Analitičar Nemačkog Maršalovog fonda u SAD Jerg Forbig kaže da je njen cilj u tim susretima bio da popravi odnose Berlina sa Istočnom Evropom koje je narušila izbeglička kriza.
Njena diplomatska ofanziva takođe pokazuje da će, pošto je Britanija ispala iz odlučivanja EU, ona pokušati da izgradi šire koalicije po važnim pitanjima.
Merkelova, kako se navodi, više ne veruje da Nemačka i Francuska, pa čak ni sa Italijom, mogu da deluju kao motor EU, kažu analitičari.
Za nemačku kancelarku predstojeći samit u Bratislavi označiće težak početak obnavljanja poverenja u EU.
Dok čak i njeni kritičari, s jedne strane, priznaju da je ona jedini lider sposoban da izađe na kraj sa nizom slabosti EU, sa druge strane, oni se žale da je upravo politička i ekonomska dominacija Nemačke koren mnogih problema Unije.
Iako sat otkucava, Merkelova, uvek prvo kao fizičar, insistira da Evropa treba najpre da prouči problem pre nego što krene u njegovo rešavanje.
„Ono što moramo da uradimo jeste da shvatimo gde smo i umesto da srljamo u akciju, u miru da promislimo“, rekla je ona ove nedelje u intervju za nemačku televiziju, navodi „Politiko“.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com