SAD, Kanada, Norveška, Ukrajina, Albanija i 16 zemalja EU proteraće ruske diplomate zbog trovanja bivšeg oficira GRU Sergeja Skripalja.
Na taj način su se ove države pridružile odluci Velike Britanije koja je sredinom marta zahtevala da zemlju napusti 23 diplomata iz Rusije.
Mere Vašingtona
Sjedinjene Američke Države treba da napusti 60 osoba.
„Proterujemo 48 članova diplomatske misije i još 12 članova misije UN“, saopštio je visoki zvaničnik Bele kuće.
Stejt department tvrdi da su diplomate u UN „radile za ruske obaveštajne službe, čime su zloupotrebile svoje privilegije“.
Osim toga, Vašington zatvara ruski konzulat u Sijetlu. Ovaj korak Bele kuće objašnjava se „blizinom generalnog konzulata jednoj od podmorničkih baza“.
„Sjedinjene Američke Države preduzimaju ove mere zajedno sa NATO saveznicima i partnerima širom sveta kao odgovor na upotrebu hemijskog oružja u Velikoj Britaniji od strane Rusije — što je poslednji (slučaj) u nizu aktuelnih destabilišućih dejstava u svetu“, izjavio je zvaničnik administracije.
Vašington je dodao da su SAD spremne da preduzmu nove mere u slučaju da Rusija odgovori na ove korake.
Mere Evropske unije i drugih zemalja
Proterivanje ruskih diplomata objavile su i Kanada, Francuska, Poljska, Ukrajina, Češka, Litvanija, Estonija, Danska, Norveška, Italija, Španija, Holandija, Nemačka, Finska, Rumunija, Hrvatska, Letonija i Albanija.
Prošle nedelje su se lideri EU dogovorili o zajedničkoj izjavi o incidentu u Solsberiju, složivši se sa procenom Londona o „veoma verovatnoj“ odgovornosti Rusije i odsustvom „drugog verovatnog objašnjenja“.
Today’s extraordinary international response by our allies stands in history as the largest collective expulsion of Russian intelligence officers ever & will help defend our shared security. Russia cannot break international rules with impunity
— Boris Johnson (@BorisJohnson) March 26, 2018
„Današnji neverovatni međunarodni odgovor naših saveznika ući će u istoriji kao najveće kolektivno proterivanje ruskih obaveštajaca i pomoći će da se zaštiti naša zajednička bezbednost. Rusija ne može nekažnjeno da narušava međunarodna pravila“, napisao je britanski ministar spoljnih poslova Boris Džonson na svom nalogu na Tviteru.
Reakcija Moskve
Ministarstvo spoljnih poslova nazvalo je proterivanje ruskih diplomata „neprijateljskim korakom i provokacijom“.
„Razume se da ovaj neprijateljski korak ove grupe zemalja neće proći bez posledica i mi ćemo na njega reagovati“, naglasilo je Ministarstvo.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov takođe je istakao da će Moskva delovati po principu reciprociteta.
„Konačnu odluku doneće šef države“, dodao je on.
Ko proteruje ruske diplomate: SAD: 48 članova diplomatske misije i 12 pripadnika misije UN, Francuska — četvoro diplomata, Poljska — četvoro diplomata, Ukrajina — trinaestoro, Estonija — vojnog atašea, Litvanija — troje diplomata, među kojima vojnog atašea, Danska — dvoje diplomata, Letonija — jednog diplomatu i radnika „Aeroflota“, Italija — dvoje diplomata, Holandija — dvoje diplomata, Nemačka — četvoro diplomata, Češka — troje diplomata, Kanada — četvoro članova ambasade i generalnog konzulata, Finska — jednog diplomatu, Rumunija — jednog diplomatu, Hrvatska — jednog diplomatu, Švedska — jednog diplomatu, Norveška — jednog diplomatu, Albanija — jednog diplomatu, Španija — dvoje diplomata, Mađarska — jednog diplomatu i Velika Britanija — 23 diplomata (napustili zemlju prošle nedelje).
U Evropskoj uniji ruske diplomate nisu proterali: Slovačka, Slovenija, Portugalija, Malta, Luksemburg, Kipar, Irska, Grčka, Bugarska, Belgija i Austrija.
Slučaj Skripalj
U britanskom gradu Solsberiju 4. marta su otrovani bivši pukovnik Glavne operativne uprave Rusije (GRU), Sergej Skripalj, koji je radio za britanske obaveštajne službe, i njegova ćerka Julija. Britanska strana tvrdi da je u trovanje Skripaljevih supstancom A-234 umešana Rusija.
S tim u vezi, britanska premijerka Tereza Mej objavila je u sredu o nizu mera protiv Rusije, među kojima su proterivanje 23 ruskih diplomata u roku od nedelju dana i zamrzavanje svih bilateralnih kontakata na visokom nivou.
Rusija kategorički negira svoju umešanost u trovanju Skripaljevih, a Ministarstvo inostranih poslova Rusije proglasilo je 17. marta 23 britanskih diplomata personama non grata i naložilo im je da izađu iz zemlje do kraja naredne sedmice. Istovremeno, Moskva je povukla saglasnost za otvaranje Konzulata Velike Britanije u Sankt Peterburgu.
Direktor Odeljenja za neproliferaciju i kontrolu oružja Ministarstva spoljnih poslova Rusije Vladimir Jermakov izjavio je u sredu da Moskva smatra da je napad na ruske državljane u Velikoj Britaniji teroristički napad. On smatra da je, pri tome, London ili izrežirao napad na Skripalja ili je nesposoban da obezbedi zaštitu od terorističkog napada na svojoj teritoriji. Jermakov je dodao da London nastavlja da bez objašnjenja razloga odbija Moskvi pristup materijalima istrage i dozvolio mogućnost da su nakon incidenta u Solsberiju već mogli nestati stvarni dokazi.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com