Španija sebe izuzima iz stava EU, kao i mnoge druge zemlje koje će to po domino efektu da urade jer ne žele da budu saučesnici lažnog priznavanja Kosova, jer će sami imati probleme u sopstvenim zemljama, smatra sagovornik Sputnjika.
Odluka Španije da Briselu ispostavi dokument u kojem traži da se Kosovo ne tretira kao država, te da samim tim i ne može da bude deo pristupnih pregovora, niti član bilo koje evropske institucije izazvalo je negodovanje u Prištini, ali i pometnju u sedištu EU.
Potez Madrida povučen je samo nedelju dana pre sastanka komesara Evropske unije u Strazburu, koji bi trebalo da bude održan 6. februara i na kojem bi trebalo da bude usvojena strategija o pristupanju zemalja Zapadnog Balkana EU.
Kako će i da li će Evropska unija reagovati na taj potez Španije?
Geopolitički analitičar Saša Borojević mišljenja je da će najavljeni sastanak u Strazburu biti odložen zbog tog poteza Španije. On smatra, naime, da će posle ovoga EU biti potrebna konsolidacija kako bi znali kako uopšte da daju jedinstven stav po tom pitanju.
– Mislim da će izaći sa jednim opštim stavom u kojem neće dati nikakv konkretan odgovor, jer je nemoguće odgovoriti konkretno. Sama porodica EU funkcioniše praktično kao jedan, a ovde vidimo ne da nisu kao jedan, već ima 50 različitih stavova koje je praktično nemoguće stopiti u jedan zajednički. Tako da mislim da će ovo ići u pravcu zataškavanja i ignorisanja – kaže naš sagovornik.
On dodaje da je haos, koji je nastao posle otvaranja „Pandorine kutije“ priznavanjem Kosova ili prizivanjem da Srbija sa Kosovom uđe u EU, u ovom trenutku nemoguća situacija iz koje nema izlaza, niti jasne slike dešavanja.
– Kreće multipleks konfrontacija, odnosno erozija međunarodnih poredaka, što će za posledicu imati raspad EU posle čitavih dekada destabilnosti. Sistemi vrednosti pucaju širom planete, a to mora da se desi i u celoj globalnoj našoj politici i u EU i u svemu što nas okružuje. Iza celog scenarija raspada EU stoji Amerika, jer EU na čelu sa jakom Nemačkom sve više pokazuje da želi da se otrgne od kolonizacije američke administracije – kaže Borojević.
Prema njegovoj oceni, nestabilna EU ne odgovara samo Americi, već i Velikoj Britaniji, jer ona želi da EU odustane od duga koji iznosi blizu 100 milijardi koje Britanija ima prema EU.
Na pitanje kakve sve to veze ima sa Kosovom i sa Španijom, naš sagovornik odgovara:
„Španija je u svemu ovome prepoznala poslednji trenutak kad je trebalo da reaguje jer je shvatila da počinje kretanje u obrnutom smeru. Mnoge države će da izađu iz EU, mnoge će da zatvore svoje granice i mnoge članice znaju da se uz krah EU predviđa početak ekonomskog rata između Zapada i Istoka u okviru kojeg bi neke istočnoevropske države zamrznule svoje evrointegracije dok bi druge potpuno odustale od priključivanja“, ističe naš sagovornik.
On podseća da u državama EU postoji skoro 70 teritorija koje žele da se osamostale, od Škotske do Korzike, i ističe da je uveren da je priznanje Kosova od EU u stvari „reinkarnacija granatiranja pijace na Markalama u kojem je Srbija bila lažno optužena za napad“.
– U ovom slučaju, Španija sebe izuzima iz EU, kao i mnoge druge zemlje, koje će to po domino efektu da urade, jer ne žele da budu saučesnici lažnog priznavanja Kosova, pošto će imati probleme u sopstvenim zemljama – zaključuje naš sagovornik.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com