Mejnstrim mediji i političari na Zapadu najverovatnije će zataškati aferu koja je izbila kada je hakerska grupa „Anonimus“ objavila podatke o mešanju Velike Britanije u poslove drugih država, dok će u ostatku sveta nepoverenje prema Zapadu još više porasti.
Hakeri grupe „Anonimus“ obelodanili su podatke koji pokazuju da Velika Britanija sprovodi akcije koje bi vrlo lako mogle da se okarakterišu kao mešanje u poslove drugih država.
Slučaj „Skripalj“, „rusko mešanje“ i „maligni“ uticaj ove države poprimaju sasvim drugu dimenziju ako se u obzir uzmu podaci o aktivnostima Instituta za državnu upravu, njegovog direktora Kristofera Donelija, kao i projekat ovog instituta pod nazivom „Integriti inicijativa“.
Ispada da je sve što je po ovim pitanjima puštano u javnost, kao i svedočenja pred Donjim domom britanskog parlamenta poteklo iz Donelijeve kuhinje.
Posle afera „Vikiliks“ i „Snouden“, ovo je, iako po obimu manja, možda najznačajnija afera „curenja“ poverljivih podataka koji pokazuju kako jedan zapadna zemlja (i velika sila) vodi hibridni rat.
Sličnost sa prethodnim slučajevima aktuelna afera deli i po još nečemu — biće zataškana, mišljenje je analitičara Dušana Prorokovića. U aferi „Snouden“ objavljeni su mnogo značajniji podaci o mešanju Amerike u obojene revolucije i špijuniranje saveznika.
„Vidimo da je glavni tok, takozvani mejnstrim na Zapadu, i medijski i politički uspeo da amortizuje sve ono što je Snouden izneo. Pretpostavljam da će slično biti i sa ’Anonimusima‘ — mediji će se ovim baviti nekoliko dana, a onda će sve po običaju biti gurnuto pod tepih. Što se nezapadnog dela sveta tiče, ovo će ostaviti i te kakve posledice i verovatno će uticati na podizanje nepoverenja i Rusije, i Kine, i Indije, i niza drugih država prema Sjedinjenim Državama i Velikoj Britaniji“, smatra Proroković.
Aferu koju su otkrili „Anonimusi“ treba posmatrati u kontekstu hibridnog rata koji Zapad vodi protiv Rusije, dodaje on, u čemu prednjači Velika Britanija.
„Bilo je donekle i uočljivo da puno toga škripi u slučaju ’Skripalj‘. Čudi me zato što je, evo sada objavljeno da je ovaj slučaj spreman duže od godinu dana. Ako je toliko dugo spreman, onda su kockice morale mnogo bolje da se slože nego što je učinjeno. Pretpostavljam da i u nekim drugim situacijama, kriznim trenucima prethodnih godina, ima dugih prstiju zapadnih obaveštajnih službi, pre svega, tu mislim na obaranje malezijskog putničkog aviona iznad Donbasa na početku ukrajinske krize. Očekujem da će ’Anonimusi‘ ili neki drugi hakeri to otkriti u narednim godinama, a onda će istorijska slika svih dešavanja postati sasvim drugačija“, zaključuje Proroković.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com