Prekid saradnje Rusije i NATO rezultat je izuzetno agresivne politike Alijanse prema Moskvi. U ovakvim okolnostima Rusija je morala da zauzme čvrst stav, jer je očito da tek kad NATO sile razumeju da je stvar došla do crvene linije, onda će možda početi razumnije da se ponašaju.
Rusija i NATO su u potpunosti prekinuli saradnju po civilnoj i vojnoj liniji, rekao je u intervjuu za Sputnjik zamenik ruskog šefa diplomatije Aleksandar Gruško. Kako je naveo, NATO je sam odbio pozitivne teme u razgovorima sa Rusijom.
„One ne postoje. Za sada nema signala da NATO vidi izlaz iz ovog ćorsokaka“, naglasio je Gruško.
Komentarišući takav razvoj situacije na relaciji Rusija-NATO, Sergej Jermakov sa Ruskog instituta za strateška istraživanja za Sputnjik kaže da će se, nažalost, pogoršanje odnosa između Alijanse i Moskve nastaviti i ubuduće, jer vojni savez i dalje koristi negativnu retoriku po pitanju Rusije.
„NATO i dalje forsira mit o ’ruskoj pretnji‘. Pojavljuje se sve više izveštaja i izjava visokorangiranih zvaničnika NATO-a o tome da Alijansa treba da nastavi politiku odvraćanja Rusije. Naravno da takva politika i prekid saradnje stvaraju atmosferu neizvesnosti i nesigurnosti u Evropi“, napominje Jermakov.
Kako kaže, bez saradnje Rusije i NATO-a ne mogu se efikasno rešiti problemi koji imaju globalni značaj.
„Takođe, nemoguće je izgraditi novu bezbednosnu arhitekturu Evrope bez ruskog učešća što, inače, priznaju i pojedine zemlje-članice NATO-a. Međutim, kad neka zemlja-članica NATO-a iznese takvo mišljenje, odmah slede optužbe na račun Rusije kako ona, navodno, potkopava jedinstvo Alijanse“, ukazuje Jermakov.
Naš sagovornik dodaje da se sastanci na nivou Rusija-NATO održavaju vrlo retko i njihov cilj je da spreče ono što se zove „slučajni“ vojni sukob.
„Ukoliko dijalog ostane na ovakvom nivou, ozbiljni problemi s kojima se suočava Evropa nikada neće biti rešeni“, kategoričan je Jermakov.
Istoričar i politički analitičar Dragomir Anđelković takvo stanje u odnosima odnosima Rusije i NATO-a vidi kao rezultat izrazito agresivne politike Alijanse prema Moskvi.
„NATO je i ranije demonstrirao neprijateljstvo prema Moskvi, ali se ipak trudio da to, u velikoj meri, bude retorički propagandno. Sada je ušao u novu fazu gde bukvalno na granicama Rusije sprovodi mere koje bi mogle da se okarakterišu kao priprema za agresiju. Naravno, to je nemoguće jer je Rusija suviše snažna država i NATO je svestan da bi se takav pokušaj završio globalnom katastrofom. Bez obzira na sve, nesumnjivo se radi o visokom stepenu provokativnog ponašanja sa ciljem da se Moskva iritira“, smatra Anđelković.
On napominje da je teško naći odgovore na pitanja zašto NATO to radi i zašto se na takav način poigrava sa globalnom bezbednošću.
„U ovim okolnostima Rusija je morala da zauzme čvrst stav, jer je očito da tek kada NATO sile razumeju da je stvar došla do crvene linije, da stvari mogu da se otmu kontroli i da oni sami budu ugroženi, onda će, možda, početi razumnije da se ponašaju. Naime, dok god Rusija popušta na način koji je racionalan, kako bi se izbegao sukob, i dok god taktizira, evidentno je da je Alijansa spremna da ide sve dalje u svom naumu“, kaže Anđelković.
Naš sagovornik ipak ostavlja mogućnost da je ovaj prekid saradnje možda upravo u funkciji uspostavljanja neke normalne saradnje u budućnosti, jer je evidentno da NATO postupa po toj logici da kada oseti da je „čvrsto“ počinje razumnije da se ponaša.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com