Francuski predsednik Emanuel Makron iskoristiće istoriju i veličanstvenost svoje zemlje u pokušaju da u četvrtak u Versajskoj palati šarmira predsednika SAD Donalda Trampa, ali eksperti upozoravaju da je teško „igrati šah sa čovekom čija je strategija potpuna misterija“, navodi danas AFP.
U Londonu, Berlinu, Briselu i Parizu, evropski lideri se pitaju kako najbolje prići nepredvidivom američkom predsedniku, čija je nacionalististička agenda pod sloganom „Amerika na prvom mestu“ uništila pretpostavke o transatlantskim odnosima.
Među njima je i 39-godišnji novi predsednik Francuske, koji se nada da će sa novim stanarom Bele kuće izgraditi odnose koji bi mu mogli omogućiti da utiče na politiku SAD ili, barem, da izbegne ozbiljnija spoticanja u odnosima između EU i Vašingtona, pri čemu već postoje tenzije povodom kilimatskih promena i trgovine.
Makron je pozvao Trampa da mu bude počasni gost na Dan pada Bastilje, 14. jula, kada će posmatrati vojnu paradu niz Jelisejska polja u Parizu i kada će biti obeležena stogodišnjica ulaska Amerike u Prvi svetski rat na strani saveznika.
Tramp će u četvrtak doputovati u Pariz na razgovore sa Makronom, koji će, kako je najavljeno, biti fokusirani na zajedničke napore u borbi protiv Islamske države u Iraku i Siriji, gde su američke i francuske trupe u akciji rame uz rame.
Potom će predsednici SAD i Francuske večerati u luksuznom restoranu na Ajfelovoj luli, uživajući u božanstvenom pogledu na francusku prestonicu zajedno sa svojim suprugama, Melanijom i Brižit.
Izgleda, međutim, kaže AFP, da dva lidera nemaju mnogo toga zajedničkog, imajući u vidu da im se stavovi razilaze po svim pitanjima – od globalizacije do imigracije, zbog čega su Makrona ponekad čak opisivali kao „antitrampovski nastrojenog“ tokom predizborne kampanje u Francuskoj ranije ove godine.
Pored ogromnog generacijskog jaza – pri čemu je Tramp gotovo duplo stariji od Makrona – teško da i u privatnom životu imaju barem neka zajednička interesovanja, primećuje francuska agencija.
Ipak, izvori u francuskom predsedništvu tvrde da su „odnosi odlični“, čak i posle žustrog rukovanja kada su se Makron i Tramp prvi put susreli na samitu NATO u maju.
Manuel Lafo-Rapnuj, ekspert u nevladinoj organizaciji pod nazivom Evropski savet za spoljne odnose, kaže da Markon nema drugog izbora nego da pokuša da izgradi veze sa američkim predsednikom.
„Šta god mislili, SAD su i dalje SAD, i potrebne su nam po mnogim pitanjima. Ne možete tek tako reći “Tramp je sada tu, pa hajde da sačekamo dok ne ode“…Iako je veoma teško sarađivati sa nekim toliko nepredvidivim, morate pokušati da spasete što se spasti može“, rekao je on za AFP.
Takav pragmatični pristup izneo je prošle nedelje i portparol francuske vlade Kristof Kastane, rekavši da Makron želi da pokuša da spreči izolaciju predsednika SAD s obzirom na to da Tramp ponekad donosi odluke sa kojima se Evropa ne slaže, kao kad je reč o kilmatskim promenama.
„Ali, mi možemo uraditi dve stvari: ili reći “nećemo s vama da pričamo jer niste dobri“, ili pak pokušati da dopremo do njega i zadržimo ga u krugu“ rekao je Kastane kanalu LCI.
Istovremeno, stručnjak za spoljnu politiku na Univerzitetu političkih nauka u Parizu Bertran Badi upozorava da je „veoma teško igrati šah sa čovekom čija je strategija potpuna misterija i koji je dosledan jedino u tome da sledi američke nacionalne interese“.
„Zamišljati da možete promeniti njegovo mišljenje o nečemu je naprosto sumanuto“, zaključuje francuski ekspert.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com