Vlada Gabona saopštila je da današnji pokušaj državnog udara u toj zemlji nije uspeo i da su uhapšeni vojnici koji su pokušali da ga organizuju.
U saopštenju vlade se navodi da su povratili kontrolu nad zgradom državnog elektronskog emitera u prestonici Librevilu i jednim putem koji su bili preuzeli pripadnici vojske, preneo je portparol vlade Gaj-Betran Mapangu za radio „Frans internešnel“.
Uniformisani i naoružani vojnici prekinuli su jutros redovni program državne televizije u Gabonu i građanima saopštili da je u toku državni udar.
Vojnik koji je čitao saopštenje identifikovao se kao poručnik Obiang Ondo Keli, komandir Republikanske garde, prenosi AP.
Poručio je da je vojska preuzela kontrolu nad vladom i da je cilj državnog udara „povratak demokratije u državi“ i formiranje Nacionalnog saveta za oporavak.
Uputio je poziv vojnicima da počnu sa zauzimanjem aerodroma i skladištima municije.
Kako javlja agencija, u prestonici Librevilu bio je uveden policijski čas, pristup internetu je onemogućen, a ulicama patroliraju tenkovi i borbena vozila.
Predsednik države Ali Bongo nalazi se u Maroku, gde se, kako se spekuliše, leči od posledica šloga. Građanima se obratio povodom proslave Nove godine, kada je poručio da se oseća dobro.
Vojnici smatraju da je njegova pojava „jadan prizor“ i da je porukom „očajnički pokušao da zadrži moć“, prenosi Bi-Bi-Si (BBC).
„Ona (poruka) je samo ojačala sumnje u njegovu mogućnost da nastavi sa odgovornostima predsednika republike“, rekao je poručnik Keli kutro na televiziji.
Mladima je poručio da „uzmu sudbinu u svoje ruke“.
Porodica Bongo vlada ovom srednjeafričkom državom, bogatom naftom, već 50 godina, navodi BBC.
Vojska ih optužuju da su za sebe prisvojili ogromno bogatstvo. Francuske vlasti su protiv porodice započele istragu o korupciji još 2009. godine.
Ali Bongo je nasledio svog oca, Omara Bonga, nakon izbora 2009. godine. BBC navodi da je on „jedva“ izvojevao novi mandat na izborima 2016. godine, koji su obeleženi nasiljem i optužbama o izbornoj krađi.
Gabon je po podacima Ujedinjenih nacija u 2018. godini zabeležio četvrti najviši bruto domaći proizvod na kontinentu.
Iako je država bogata naftom, koja predstavlja oko 70 odsto njenih izvoza, gotovo trećina stanovništva živi u siromaštvu.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com