EU za slamanje islamista i zaustavljanje izbeglica

Evropska unija je veoma uznemirena i svesna da samo poraz vojske ekstremističke organizacije Islamska država (ID) može otvoriti put političkom rešenju krize u Siriji i time otkloniti najvažniji uzrok talasa većinom sirijskih ratnih izbeglica, ali napori za širu međunarodnu koaliciju s tim ciljem su već izazvali podele u vladajućim krugovima EU.

Francuski list „Figaro“ tvrdi da se zapadni partneri uveliko pitaju zašto vojne akcije protiv ID u Iraku i Siriji ni za godinu dana nisu dali opipljivije rezultate, a svi su svesni da je to teško postići bez intervencije kopnenih snaga.

U Iraku su već angažovane Francuska i Velika Britanija i spremne da i u Siriji napadima iz vazduha pomognu koaliciji na čelu sa SAD u slamanju islamskih terorista.

Neki francuski mediji navode da se razmišlja i o angažovanju kopnenih snaga, ali i London i Pariz bi da ujedno sruše i režim sirijskog predsednika Bašara el Asada.

Tome se odlučno protive Iran i Rusija koja je ponudila da se uključi u širu međunarodnu vojnu akciju razbijanja „Islamske države Iraka i Sirije“, dok i Teheran i Moskva smatraju da se trajnije političko rešenje ne može postići bez Asadovih snaga.

Šefovi diplomatija EU su u subotu u Luksemburgu predložili niz mera za sučeljavanje s izbegličkom krizom, i predočili da se moraju otkloniti uzroci migracija i „naći trajna rešenja za sukobe u našem susedstvu, posebno za slamanje islamskog terorizma tzv. Islamske države Iraka i Sirije, koja teroriše velike delove Bliskog istoka i Afrike“.

Visoka predstavnica EU Federika Mogerini je podvukla da rešenje rata i krize u Siriji može jedino biti političko, i da je nužno stvoriti širu koaliciju uključući „ključne svetske činioce“.

Ruski predsednik Vladimir Putin je saopštio da je Moskva spremna da se uključi u takav savez, ali je podvukao da Rusija i dalje podržava Damasku i pružila mu je dodatnu pomoć u oružju i vojnim instruktorima.

Moćan činilac na Bliskom istoku, Egipat koji je u unutrašnjem ratu s radikalnim pokretom „Muslimanske braće“ koja su i glavni protivnik Asada u Siriji, po izraelskim izvorima, tajno je dostavio taktičke rakete Damasku.

Američki državni sekretar Džon Keri je, međutim, telefonom obavestio šefa ruske diplomatije Sergeja Lavrova o „zabrinutosti SAD“ zbog mogućeg vojnog angažovanja Rusije u Siriji, jer bi to „dovelo do zaoštravanja tamošnjeg sukoba… i povećanja talasa izbeglica“.

Dok zapadni zvaničnici to izbegavaju da spomenu, francuski list „Mond“ je pre dva dana podsetio na to da su sukobi i ratovi u arapskom svetu dobrim delom posledica vojnih intervencija Zapada.

Moskva je saopštila da su Keri i Lavrov razgovarali „o saradnji u okviru UN s ciljem da se pokrene politički proces u Siriji“, dok je predsednik Vladimir Putin opovrgao glasine o vojnom uključivanju Rusije u slamanje islamskih terorista u Siriji, a naglasio spremnost da se stvori širi međunarodni savez koji bi bio u stanju da ostvari taj cilj.

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com