Francuska će danas odgovoriti na zahteve srpskih i kosovskih vlasti za puštanje na slobodu, ili izručenje Srbiji bivšeg haškog optuženika i lidera Alijanse za budućnost Kosova Ramuša Haradinaja.
Ministarstvo pravde Srbije poslalo je zahtev za ekstradiciju sa novim dokazima protiv Haradinaja, dok poslanici kosovskog parlamenta, iako nesložni oko teksta rezolucije kojom bi se tražilo njegovo oslobađanje, tvrde da je u pitanju montirani politički proces, prenosi RTK 2 i dodaje da su nakon protesta u Prištini, Tirani i Njujorku, oslobađanje Haradinaja juče zatraženo i na protestima u Prizrenu, Gnjilanu, Peći, Mitrovici, Đakovici i Uroševcu.
Dopuna zahteva za izručenje Ramuša Haradinaja Francuskoj će biti poslata u toku današnjeg dana, rekla je ministarka pravde Nela Kuburović ističući da Srbija Haradinaja traži za zločine nad civilnim stanovništvom u toku 1999. godine za koje mu se nije sudilo u Hagu.
U molbi za izručenje Haradinaja koja je u utorak poslata Francuskoj najavljeno da će biti dostavljeni dodatni dokazi koji se pre svega tiču naredbe za proširenje istrage protiv Haradinaja sa dokazima koji je potkrepljuju, precizirala je Kuburovih na RTV.
Naredbu o proširenju istrage protiv Haradinaja, Tužilaštvo za ratne zločine dostavilo je u sredu Ministarstvu pravde i u toku je prevod dokumentacije, napomenula je Kuburović.
Upitana zašto istraga koja je protiv Haradinaja pokrenuta 2004. godine još nije završena, Kuburović je rekla da istraga nije mogla da se okonča, jer Haradinaj kao ni drugi okrivljeni u tom predmetu nisu bili dostupni srpskim prosudnim organima i nisu mogli da budu saslušani.
„To je razlog zašto postupak tako dugo traje i zašto je na snazi poternica za njim od 2005. godine“, rekla je ministarka pravde.
Komentarišući oslobađajuće presude Haškog tribunala prema Haradinaju, Kuburović je navela da će francuski sud morati da uporedi dokumenta srpskog tužilaštva za ratne zločine i ona za šta ga je teretilo haško tužilaštvo.
„Potpuno su različiti događaji, vremenski okviri, kao i ostećeni. Haradinaj se pred Haškim tribunalom teretio za događaje koji su se dešavali od marta do septembra 1998. godine, a postupak pred tužilaštvom za ratne zločine Srbije se vodi za događaje iz 1999. godine i uglavnom su vezani za juni“, rekla je Kuburović.
Upitana da li veruje da će Francuska izručiti Haradinaja i da će se on naći u sudnici u Beogradu, ministarka pravde je rekla da ne treba da govori o tome da li veruje ili ne.
„Francuka treba da poštuje Evropsku konvenciju o ekstradiciji kao i sve države EU.
Francuska je postupila po poternici, što znači da mora da postupi i po molbi za izručenje i da utvrdi da li je Srbija dostavila dovoljno dokaza da Haradinaj bude izručen“, navela je Kuburović.
Što se tiče hapšenja Haradinaja 2015. godine u Sloveniji, Kuburović je rekla da tada slovenački organi nisu na adekvatan način obavestili Srbiju o hapšenju te da Ministarsto pravde nije ni imalo mogućnost da pošalje molbu za izručenje.
„Sada je na neki način drugačija procedura, mi smo već uputili jedan deo dokumentacije sa dokazima. Tokom dana ići će i dopuna molbe za izručenje i smatram da će Francuska da postupi u skladu sa onim što je dostavljeno s obizrom da će imati i te kako dovoljno dokaza da neko ko se se tereti za ratne zločine nad civilnim stanovništvom bude izručen“, rekla je Kuburović.
Govoreći o proceduri pred francuskim sudom, Kuburović je navela da on mora da održi ročište na kojem će biti saslušan Haradinaj, nakon čega će dati svoju procenu i mišljenje koje će biti dostavljeno Ministarstvu pravde Francuske koje će proceniti da li su ispunjeni uslovi za izručenje Haradianja Srbiji ili ne.
Kada bi Haradinaj bio izručen bi bio smešten u pritvor kao i sva lica koja čekaju suđenje.
Ona je istakla da hapšenjem Haradinaja dijalog između Beograd i Prištine ne može da bude doveden u pitanje, jer poternica za njim postoji od 2005. godine.
„To je bilo poznato tokom pregovora, a Srbija nije bila uslovljena time da se poternica povuče“, precizirala je ministarka.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com