ZAGREB – Ruska obaveštajna služba GRU suočava se ovih dana sa međunarodnim optužbama da izvodi sajber napade velikih razmera, uključujući nedavni pokušaj hakovanja računarskog sistema Organizacije za zabranu hemijskog oružja (OPCW).
I zvanični London optužio je dvojicu navodnih članova GRU za trovanje bivšeg dvostrukog agenta Sergeja Skripalja i njegove ćerke Julije u britanskom gradu Solsberiju u martu ove godine, koristeći bočicu parfema koja je sadržavala snažan nervni otrov novičok.
Inače, GRU je Glavna obaveštajna uprava glavnog stožera oružanih snaga Ruske Federacije, odnosno ruska vojna obaveštajna agencija i jedna od tri ruske špijunske agencije.
Pored nje postoje i Savezna služba bezbednosti (FSB) i Spoljna obaveštajna služba (SVR), piše Index.hr.
Iako je i dalje poznata kao GRU, agencija je promenila ime u Glavna uprava (GU) 2010. godine, a njen šef Igor Korobov odgovoran je načelniku glavnog stožera Valeriju Gerasimovu i ministru odbrane Sergeju Šojguu.
Kako se navodi, struktura agencije, broj zaposlenih i finansije su državna tajna.
GRU ima široku špijunsku mrežu u inostranstvu i njene visoko obučene specijalne snage borile su se u različitim sukobima, među kojima u Avganistanu i Čečeniji.
Njihov amblem je slepi miš koji leti iznad Zemlje.
Poslednjih godina ta vojno obaveštajna agencija postala je ozloglašena zbog svoje povezanosti sa ruskim akcijama u inozemstvu.
Britanija i Australija optužile su GRU za sprovođenje niza velikih sajber napada poslednjih godina po naređenju Kremlja – uključujući onaj kojem je meta bila američka Demokratska stranka tokom predsedničke kampanje 2016. godine.
U maju ove godine američki specijalni tužilac Robert Miler optužio je 12 službenika, među kojima su članovi GRU, za mešanje u američke izbore.
Grupa istraživačkih novinara pod nazivom Belingcet povezala je rušenje putničkog aviona na letu MH17 u istočnoj Ukrajini 2014. sa članom GRU-a za kojeg je rekla da je „nadgledao nabavku i transport oružja“.
Agencija se takođe povezuje sa pokušajem rušenja crnogorske vlade uoči parlamentarnih izbora u oktpbru 2016, a veruje se da članovi GRU savetuju sirijsku vojsku i pobunjenike u istočnoj Ukrajini.
Nekoliko visoko pozicioniranih agenata GRU prebeglo je na Zapad u prošlosti.
Vladimir Rezun, koji je pobegao sedamdesetih godina, napisao je knjigu, koja je delimično njegova autobiografija, pod pseudonimom Viktor Suvorov.
Knjiga je nazvana „Akvarijum“, što je nadimak sedišta GRU u Moskvi.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com