SAVUDRIJA – Zemlje Zapadnog Balkana ostvarile bi značajan uspeh kada bi išle napred zajedno, uveren je predsednik Upravnog odbora vinarije „Tikveš“ Svetozar Janevskit, te ističe da u regionu ne možemo da razmišljamo pojedinačno i da treba izbeći svaku politizaciju, jer su političke odluke potrebne za stvaranje dobrog poslovnog ambijenta, ali ne i za samo vođenje biznisa.
“Mi sada imamo ‘otvoreni Balkan’, i da, imamo i problema, ima kašnjenja u transportu robe, pojedinačnih problematičnih situacija, ali ‘Otvoreni Balkan’ znači biti korak ka EU, podrazumeva slobodan protok robe, ljudi, a to svi želimo”, rekao je Janevski za Tanjug.
Priča da je pre dve nedelje u Briselu učestvovao u razgovorima u okviru Berlinskog procesa o „Otvorenom Balkanu“, o problema na granicama…
“Ima i toga, ali najveći problem je politizacija svih procesa. Ne možemo apsolutno zaboraviti ono što je bilo pre 20 ili 30 godina, ali to ne treba da bude prepreka u otvaranju prostora za razgovor i bolju budućnost”, rekao je Janevski.
Kako kaže, male zemlje poput Severne Makedonije, Crne Gore, BiH… ne mogu mnogo da napreduju samostalno, pa je potreban drugačiji pristup, a to je shvatanje da bi zemlje zajednički, kao region, ostvarile veći napredak.
“Mi ne možemo da razmišljamo pojedinačno. Pre 20 godina svako je razmišljao na način – sarađivaćemo, ali ne ovde, nego u Evropi. Sada to moramo da pustimo, da ne čekamo Evropu da bude okosnica oko koje treba da se okrećemo, nego da sami rešavamo probleme”, rekao je Janevski.
Na pitanje zašto je EU skeptična prema inicijativi “Otvoreni Balkan”, kaže da nam možda Evropa ne veruje da možemo sami.
“Na tom sastanku sam i pitao da li znaju koliko je bilo kašnjenje u transportu robe 1993, 1994. ili 1995. godine, a koliko je kašnjenje danas. Tada je bilo tri do pet dana, sada je tri sata. Sada izvoljevamo… To su stvari koje se menjaju pozitivno”, rekao je Janevski.
Dodao je da mi imamo “balkanski inat”, da pokažemo da možemo sami da rešavamo probleme.
Na pitanje kako na poslovanje „Tikveša“, najstarije i najveće vinarije u regionu utiče kriza izazvana ratom u Ukrajini, Janevski kaže da, na njihovu sreću ili nesreću, nisu radili sa Ukrajinom niti sa Rusijom, ali će, upozorava, ti problemi pogoditi sve.
Dodaje da je Zapadni Balkan, pa i Severna Makedonija, zavisila i zavisi od izvoza u Nemačku, pa će sve što se sutra desi u Evropi, uticati i na ono što se dešava kod nas.
“Zbog toga treba da budemo agresivniji u pronalaženju puta da zajednički brže i energičnije napredujemo. Gledamo sada drugi svet oko nas, mnogo treba da uradimo”, rekao je Janevski.
Dodaje i da bi trebalo da bude više zajedničkih projekata, jer i Berlinski proces predviđa projekte dve ili tri zemlje, što kod nas “teško ide”.
“Kod nas je pristuna velika politizacija, pa biznis ne dominira, kako bi mogao sam da pokrene neke stvari i da ide brže. Uvek se čeka politička odluka. Političke odluke su potrebne za stvaranje ambijenta, a ne za vođenje biznisa. Moramo da radimo na tome da stvorimo povoljnu atmosferu, da privučemo više kapitala i mogućnosti na Balkan”, rekao je Janevski.
Balkan je, ocenjuje, još uvek “problematičan” u privlačenju kapitala, a kao primer navodi i zatvoren bankarski sistem, dodajući da u regionu nema drugog, osim hipotekarnog bankarstva.
“A, kakva je mogućnost za nekog malog čoveka da investira u svoj projekat, da podupre svoju inicijativu, a nema kapital? Podupiranja takvih rizičnih investicija je malo na Balkanu”, rekao je Janevski.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com